Spolehlivé snímání transparentních objektů

Optoelektronické snímače nabízejí maximální spolehlivost a jednoduchou manipulaci

Průhledné objekty kladou na optoelektronické snímače mimořádné nároky. A to zejména v případě malých úrovní absorpce světla, které vyžadují vysokou spínací citlivost snímačů.
Vysokou spínací citlivostí disponuje celá řada Balluff optoelektronických snímačů, takže pro detekci transparentních objektů si můžete vybrat z široké škály různých provedení: laserovévidlicové optické závory a reflexní optické závory – a jako úplnou novinku – difusní snímač, který byl speciálně navržený pro detekci skla. Je vynikající alternativou, pokud nelze namontovat reflexní nebo vidlicové optické závory.

Laserové vidlicové optické závory

Přesné spínací charakteristiky laserové vidlicové optické závory umožňují bezpečné snímání mnoha transparentních objektů v průmyslovém prostředí, jako jsou například: skleněné láhve, skleněné desky, lékařské ampulky, PET láhve nebo fólie.

Stejně jako všechny vidlicové optické závory nabízí jednoduché a rychlé uvedení do provozu. Vysílač a přijímač jsou již vzájemně vyrovnány vůči sobě a odpadá tak dodatečné vyrovnání.Pro připojení snímače stačí pouze jeden konektor, takže lze přístroj namontovat snadno a rychle.

Laserová vidlicová optická závora Balluff BGL 80A-009-S49 má šířku rozevření vidlice 80 mm a díky vysoké spínací frekvenci 5 kHz se hodí zejména pro detekci malých objektů v rychlých výrobních procesech.

Další vlastnosti

 • připojovací konektor M8 (3pólový)
 • třída krytí IP 67
 • rozpínací/spínací kontakt přepínatelný
 • pouzdro z tlakově litého zinku

Reflexní optická závora

K detekci transparentních objektů lze používat také reflexní optickou závoru. Balluff nabízí hned několik provedení, která jsou optimalizovaná pro snímání průhledných objektů. V závislosti na montážních podmínkách, prostředí a vzdálenosti objektů jsou doporučovány různé varianty osvědčených řad BOS 6K a BOS 21M. Všechny pracují s červeným světlem a lze je snadno zapolohovat díky viditelnému světelnému bodu.

Řada BOS 6K se díky své konstrukci hodí zejména do stísněných montážních prostor. Lze je snadno a rychle nastavit pomocí tlačítka Teach-In nebo vzdáleně prostřednictvím řídicího vodiče.
Varianta BOS 6K–PU-1TA-S75-C je vybavená autokolimační optikou, která umožňuje spolehlivé snímání transparentních objektů bez slepé zóny, takže objekty mohou být detekovány takřka „přímo před nosem“. Přednost další varianty BOS 6K–PU-1QA-S75-C spočívá ve větším dosahu k odrazové ploše. Takže spolehlivě pracuje i na větší vzdálenosti.

Další vlastnosti

 • dosah od 500 do 2 000 mm
 • třída krytí IP 67
 • spínací frekvence 1 kHz
 • různá provedení: konektor M8 (4-pinový) nebo M12 (4-pinový)
 • antivalentní výstup nebo přepínatelný mezi rozpínacím a spínacím kontaktem

Řada BOS 21M je jako doma i v nepříznivém prostředí. Díky robustnímu kovovému pouzdru se úspěšně používá v mnoha aplikacích robotiky, automatizace a obalové techniky.
Větší pouzdro umožňuje flexibilní instalaci: Odrazová plocha může být od snímače ve vzdálenosti až dva metry.

Náš typ BOS 21M-PA-PT10-S4 se nastavuje pomocí potenciometru a detekuje průhledné objekty v širokém rozsahu. Je jedno, jestli jsou plastové nebo skleněné – této reflexní optické závoře neunikne žádný předmět.

Difusní snímač

Úplnou novinkou je difusní snímač s pouzdrem BOS 18M s infračerveným světlem speciálně navržený na detekci skla. Doporučuje se, pokud nelze namontovat reflexní nebo vidlicovou optickou závoru.

Speciální optika snímače BOS 18M-PS-ID24-S4 zajišťuje, aby byly spolehlivě snímány průhledné objekty, jako jsou skleněné povrchy solárních modulů. Inovační elektronika snímače spolehlivě převede na výstupní signál i nejmenší odrazy světla od snímaného povrchu.
Kromě toho je snímač mimořádně necitlivý vůči působení cizího zdroje světla – nevadí mu ani objekty v pozadí.

Další vlastnosti

 • připojovací konektor M12
 • třída krytí IP 67
 • spínací frekvence 200 Hz
 • výstup jako spínací kontakt
 • materiál pouzdra: poniklovaná mosaz

Potřebujete naší pomoc?

Potřebujete technickou radu? Kontaktujte nás prosím zde

Pro jiné dotazy využijte prosím náš formulář