Niezawodna detekcja materiałów przezroczystych

Czujniki optoelektroniczne zapewniają maksymalną niezawodność i prostą obsługę

Przezroczyste obiekty stanowią dla czujników optoelektronicznych szczególne wyzwanie. Jest to związane przede wszystkim z niewielkim współczynnikiem pochłaniania światła, który wymaga bardzo wysokiej czułości przełączania czujników.
Tak wysoką czułość przełączania ma cała seria optoczujników Balluff. Otrzymasz więc u nas różne typy czujników do detekcji materiałów przezroczystych: laserowe fotokomórki widelcowe oraz fotokomórki refleksyjne i zupełnie nowy czujnik świetlny, skonstruowany specjalnie z myślą o detekcji szkła. Jest on doskonałą alternatywą wszędzie tam, gdzie nie da zamontować fotokomórek widelcowych lub refleksyjnych.

Laserowa fotokomórka widelcowa

Precyzyjna funkcja przełączania laserowej fotokomórki widelcowej umożliwia niezawodną detekcję mnóstwa przezroczystych obiektów, wykorzystywanych w przemyśle: butelek szklanych, szkła płaskiego, ampułek medycznych, butelek PET czy folii.

Tak jak wszystkie fotokomórki widelcowe również i ona zapewnia prostą i szybką instalację, gdyż nadajnik i odbiornik są już na siebie nakierowane. Dzięki temu nie ma możliwości jej rozregulowania. Ponadto wymagane jest tylko jedno przyłącze elektryczne, co sprawia, że urządzenie montuje się łatwo i szybko.

Laserowa fotokomórka widelcowa Balluff BGL 80A-009-S49 ma rozpiętość 80 mm a dzięki swojej wysokiej częstotliwości przełączania rzędu 5 kHz doskonale nadaje się również do detekcji małych obiektów w szybkich procesach produkcyjnych.

Dalsze właściwości

 • Podłączenie za pomocą wtyczki M8 (3-stykowa)
 • Stopień ochrony IP 67
 • Możliwość przełączania na styk rozwierny/styk zwierny
 • Obudowa z cynkowego odlewu ciśnieniowego

Fotokomórka refleksyjna

Do detekcji przezroczystych obiektów można zastosować również fotokomórkę refleksyjną. Balluff oferuje w tym zakresie kilka wersji, specjalnie zoptymalizowanych pod kątem detekcji materiałów przezroczystych. W zależności od warunków montażu, otoczenia i odległości od obiektu zalecane są różne warianty odnoszących sukcesy serii BOS 6K i BOS 21M. Wszystkie pracują w oparciu o światło czerwone a ich regulacja jest łatwa dzięki widocznemu punktowi świetlnemu.

Ze względu na swoją wielkość seria BOS 6K przeznaczona jest przede wszystkim do montażu w ciasnych warunkach przestrzennych. Ustawienie odbywa się szybko i łatwo za pomocą przycisku teach-in lub za pomocą przewodu sterującego.
Ze względu na optykę z autokolimacją wariant BOS 6K–PU-1TA-S75-C nie ma strefy niewidocznej, dzięki czemu rozpoznawane są również obiekty, znajdujące się „tuż przed nosem“. Mocna strona innego wariantu, BOS 6K–PU-1QA-S75-C, polega z kolei na dużym zasięgu do odbłyśnika. Dzięki temu fotokomórka działa niezawodnie nawet na większą odległość.

Dalsze właściwości

 • zasięg od 500 do 2000 mm
 • stopień ochrony IP 67
 • częstotliwość przełączania 1 kHz
 • różne wersje: z wtyczką M8 (4-stykową) lub M12 (4-stykowa)
 • wyjście antywalentne lub możliwość przełączania na styk rozwierny/styk zwierny

Seria BOS 21M świetnie sprawuje się również w nieprzyjaznym otoczeniu. Dzięki swojej wytrzymałej, metalowej obudowie z powodzeniem stosowana jest już w wielu aplikacjach w robotyce, automatyce i technologii pakowania.
Jej powiększona obudowa pozwala na całkowicie elastyczną instalację: odbłyśnik może być oddalony od czujnika nawet o dwa metry.

Typ BOS 21M-PA-PT10-S4 ustawiany jest za pomocą potencjometru i dzięki temu rozpoznaje przezroczyste obiekty w szerokim zakresie. Nieważne, czy chodzi o tworzywo sztuczne czy szkło – tej fotokomórce refleksyjnej nie umknie żaden obiekt.

Czujniki świetlne

Czujnik świetlny w obudowie BOS 18M przeznaczony jest wyłącznie do detekcji szkła. Zalecany jest wszędzie tam, gdzie nie da się zamontować fotokomórek refleksyjnych lub widelcowych

Specjalna optyka czujnika BOS 18M-PS-ID24-S4 zapewnia niezawodną detekcję obiektów o najwyższej przezroczystości, takich jak powierzchnie szklane paneli słonecznych. Jego innowacyjna elektronika niezawodnie przetwarza nawet najsłabsze refleksy świetlne powierzchni na sygnał wyjściowy.
Czujnik jest ponadto w ogóle niewrażliwy na wpływ obcych źródeł światła – a obiekty w tle zupełnie nie wpływają na jego działane.

Dalsze właściwości

 • Podłączenie za pomocą wtyczki M12
 • Stopień ochrony IP 67
 • Częstotliwość przełączania 200 Hz
 • Wyjście jako styk zwierny
 • Obudowa z niklowanego mosiądzu

Potrzebujesz pomocy?

Serwis i wsparcie
techniczne

Skontaktuj się z naszym
wsparciem technicznym
tutaj.

Formularz kontaktowy
Proszę kliknąć tutaj