IO-Link
IO-Link

Stawiamy na IO-Link – w całej produkcji

Interfejs IO-Link zapewnia przejrzystość w procesach automatyki przemysłowej - we wszystkich branżach (logistyce, serwisie, produkcji, montażu, kontroli i pakowaniu) i dla każdej pojedynczej aplikacji - np. kontrola cieczy, identyfikacja, pomiar położenia czy wykrywanie obiektów. IO-Link umożliwia ciągłą komunikacją od urządzeń końcowych aż po chmurę danych i informacji.

W firmie Balluff otrzymasz kompletne rozwiązania IO-Link wraz z wydajnymi czujnikami i najlepszą technologią sieciową oraz połączeniową. Innowacyjne rozwiązania firmy Balluff, takie jak Safety over IO-Link lub kolumna sygnalizacyjna Balluff SmartLight wyraźnie pokazują, w jaki sposób technologia IO-Link pozwala na tworzenie inteligentnych maszyn i urządzeń oraz przemyślanych procesów produkcyjnych. Balluff stawia na IO-Link we wszystkich branżach i wszystkich obszarach działania, dzięki czemu w całej produkcji i w każdej pojedynczej maszynie można korzystać z zalet IO-Link:

 • Prosta instalacja urządzeń z IO-Link - Plug&Play.
 • IO-Link zwiększa wydajność maszyn.
 • IO-Link umożliwia serwisowanie maszyn w zależności od potrzeb.
 • IO-Link usprawnia eksploatację urządzeń

Bezpieczeństwo z IO-Link

Uważamy, że przy projektowaniu połączeń sieciowych, przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Dlatego w celu zwiększenia ochrony sieci i jej integracji z układem sterowania urządzenia, zaprojektowaliśmy bezpieczny moduł WE/WY: Balluff Safety-Hub, czyli pierwsze zintegrowane rozwiązanie bezpieczeństwa wykorzystujące interfejs IO-Link. Rozwiązanie Safety over IO-Link pozwala na integrację układu sterowania z układem bezpieczeństwa. Interfejs IO-Link dostarcza dane z czujników i elementów wykonawczych oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa.

IO-Link i kolumny sygnalizacyjne SmartLight

Diodowe kolumny sygnalizacyjne SmartLight firmy Balluff pozwalają na wizualizację stanu roboczego i parametrów, takich jak: temperatura, poziom napełnienia instalacji czy pozycja sanek nad systemem pomiaru położenia. W prosty sposób odczytuje się więc aktualny stan na skali kolorystycznej. Wszystkie kolory mogą być indywidualnie zdefiniowane, dzięki łatwemu sterowaniu. Za pomocą niewielkiej liczby poleceń można przypisać kolumnie różnorodne barwy bez konieczności mechanicznej modyfikacji kolumny świetlnej. Interfejs IO-Link pozwala ponadto na przeprowadzanie zmian podczas bieżącej eksploatacji kolumny sygnalizacyjnej.

Stawiamy na IO-Link

Balluff stawia na IO-Link we wszystkich branżach i wszystkich zakresach działania. Wspólnie wykorzystamy wszystkie możliwości komunikacji IO-Link. Poniżej zobaczysz na konkretnych przykładach, jak różnorodne są zastosowania tego interfejsu.

Przykładowe zastosowania

 • Uproszczenie topologii sieci

  Bezawaryjna komunikacja w całej sieci

  Wszystkie urządzenia stają się zdolne do obsługi IO-Link

  Nowoczesne linie produkcyjne wymagają mnóstwa czujników - przede wszystkim w przypadku pracujących robotów, ich ramię powinno być wyposażone w czujniki zapewniające pewność działania i bezpieczeństwo. Ze względu na dynamikę pracy i zużycie energii, masa całego oprzyrządowania powinno być możliwe jak najmniejsza. Drugą bardzo istotną kwestią jest niezbędne okablowanie, pozwalające na zebranie wszystkich sygnałów, które następnie trafiają do nadrzędnego systemy sterowania (sterownik PLC).

  Ale nie z IO-Link. Gdyż dla tego cyfrowego standardu komunikacji będziesz potrzebował jedynie tradycyjnego, nieekranowanego trzyżyłowego przewodu przemysłowego, który jest prosty w instalacji. IO-Link gwarantuje bezawaryjność również inteligentnym urządzeniom.

  Począwszy od Profibus/Profinet poprzez CC-Link/CC-Link IE-Field I Devicenet aż po Ethernet/IP i EtherCAT – nasze urządzenia IO-Link-Master umożliwiają korzystanie ze standardu IO-Link w każdym sterowaniu. W końcu IO-Link jest niezależny od sieci przemysłowej. Za pomocą IO-Link połączysz z sobą najróżniejsze urządzenia w tej strukturze tak, iż będziesz mógł w prosty sposób rozwiązywać najbardziej kompleksowe zadania z zakresu wykraczającego poza robotykę z ogromnym zapasem pola do działania. W taki sposób uniwersalny interfejs IO-Link łączy inteligentne urządzenia ze sterowaniem. Możesz również połączyć ze sterowaniem standardowe czujniki analogowe IO-Link za pomocą naszych konwerterów analogowych IO-Link. Albo podłączyć je po prostu do naszych modułów wejść/ wyjść IO-Link, które potrafią samodzielnie digitalizować analogowe sygnały wejściowe i przesyłać dalej do urządzenia Master IO-Link. Za jego pomocą można ponadto uruchamiać urządzenia wykonawcze, np. wyspy zaworowe. W tym celu wystarczy podłączyć wyspę zaworową za pomocą dedykowanej wtyczki do Mastera IO-Link. Również tutaj wystarczy standardowy przewód, aby zapewnić pełną funkcjonalność.

  Koncentrator czujników Balluff IO-Link koncentruje sygnały z maksymalnie 16 czujników lub elementów wykonawczych. Zupełnie wyjątkowymi urządzeniami są nasze koncentratory z możliwością połączenia kaskadowego z portem rozszerzeń, do którego można podłączyć kolejny koncentrator czujników lub wyspę zaworową. Jeśli te koncentratory zostaną połączone z dalszym koncentratorem w kaskadę i podłączone do naszego urządzenia Master IO-Link z 16 portami, wówczas jeden moduł przesyła sygnały z 496 wejść/wyjść.

 • Bezdotykowy przesył danych i energii

  Szybka wymiana narzędzi

  Sprzęgła indukcyjne – pewność i elastyczność instalacji

  Sprzęgła indukcyjne to rozwiązanie, które zapewnia możliwość przesyłu danych i zasilania poprzez szczelinę powietrzną. Idealnie sprawdza się w obszarze robotyki, w przypadku zmiany chwytaków robota.

  Jakie są przy tym korzyści dla ciebie? Znaczące - i to pod wieloma względami. Niebezpieczeństwo przerwania przewodu zostało całkowicie wyeliminowane. Styk mechanicznych łączników wtykowych nie jest już potrzebny, przez co możliwe stało się uzyskanie promienia ruchu robota w zakresie 360 stopni. Sprzęgła indukcyjne wyposażone w interfejs IO-Link zapewnią Ci szybką wymianę chwytaków i zwiększą dyspozycyjność Twoich urządzeń. Szybkość i elastyczność podczas eksploatacji wspiera częstą zmianę formatu. Dzięki temu możesz efektywnie wytwarzać również niewielkie partie produktów. Bardzo atrakcyjne jest przy tym to, iż sprzęgła indukcyjne są bezobsługowe, ponieważ nie podlegają zużyciu mechanicznemu.

  Obecność interfejsu IO-Link w sprzęgłach indukcyjnych gwarantuje możliwość elastycznej instalacji i zbierania sygnałów z miejsc dotychczas niedostępnych, a Master IO-Link zapewnia dostępność informacji na poziomie sterownika PLC.

  Za pomocą sprzęgieł indukcyjnych, które przesyłają dane w obu kierunkach, możesz równocześnie sterować urządzeniami wykonawczymi takimi jak wyspy zaworowe i koncentrować sygnały. Te warianty obsługują pełną funkcjonalność IO-Link, dzięki czemu inteligentne czujniki i elementy wykonawcze mogą być parametryzowane i diagnozowane bezdotykowo.

 • Pełna przejrzystość danych w każdej chwili

  Pozycjonowanie przedmiotów przy montażu

  Inteligentna diagnostyka zwiększa niezawodność

  Generowanie, przesyłanie i przetwarzanie informacji to nieodzowne atrybuty Przemysłu 4.0. Inteligentne czujniki na miejscu stają się więc coraz ważniejsze. Nasze optoelektroniczne czujniki wielofunkcyjne rejestrują rzeczywiste stany robocze, gromadzą i przetwarzają informacje. Ilość danych przekazywanych za pośrednictwem IO-Link jest przy tym o wiele większa niż w przypadku zwykłego sygnału przełączającego.

  Wielofunkcyjny czujnik BOS 21M ADCAP na światło czerwone jest idealnym rozwiązaniem do optymalnego pozycjonowania przedmiotów przy montażu. W celu wyboru najlepszej funkcji w danej chwili możesz komfortowo przełączać pomiędzy czterema trybami czujnika za pomocą interfejsu IO-Link. Dzięki temu możesz korzystać zawsze z najlepszej i najbardziej niezawodnej metody rozpoznawania dla Twojego zadania.

  Równocześnie czujnik przesyła również dane diagnostyczne. W ten sposób np.: analiza dostarczonej wartości światła odbitego pozwala na stwierdzenie postępującego zanieczyszczenia czujnika. Dzięki temu możesz zaplanować czyszczenie i konserwację predykycyjnie, aby czujniki zawsze czyszczone były w porę, nim dojdzie do awarii. Ponadto będziesz wiedział również, czy czujniki po czyszczeniu są ciągle optymalnie wyregulowane.

  Ale BOS 21M ADCAP potrafi jeszcze więcej: kontroluje intensywność świecenia i jasność promienia diodowego źródła światła, tak iż nieprawidłowe przełączenia przez czujnik są wykluczone. Ponadto wbudowana funkcja zliczania z różnymi trybami zliczania i resetowania pozwala kontrolować liczbę sztuk bez poświęcania dodatkowego czasu na programowanie sterowania

  Jeśli zadania związane z wykrywaniem przedmiotów są bardziej wymagające, mamy w ofercie optoelektroniczny laser High-Precision BOS 21M HPL z mnóstwem funkcji dodatkowych. Dzięki różnym trybom rozpoznawania i analizowania za pomocą tego urządzenia o bardzo wysokiej dokładności można wykrywać również skomplikowane obiekty i najdrobniejsze detale.

 • Zapewnienie wysokiej jakości produkcji

  Kontrola mediów procesowych

  Wymiana czujnika na zasadzie Plug-and-Play: wysoka dyspozycyjność maszyny

  Kontrola mediów procesowych wiąże się z obecnością czujników ciśnienia, np. kontrola środków chłodzących i smarujących, olejów hydraulicznych czy systemów pneumatyki. Ciśnienie systemowe ma wpływ na wiele elementów procesu, wpływa m.in. na jakość powierzchni przy obróbce przedmiotów. Jego ciągłą i precyzyjną regulację umożliwiają nasze czujniki ciśnienia z interfejsem IO-Link, ponieważ ciągle przesyłają wartości pomiarowe i dane do sterownika.

  Także w centrum obróbczym uzyskasz lepsze rezultaty dzięki zastosowaniu czujników ciśnienia. Czujniki ciśnienia przejmują przy tym kontrolę pozycji uchwytów mocujących, zapewniając w ten sposób bezpieczne zamocowanie przedmiotu obrabianego i narzędzia w tokarce.

  Czujniki ciśnienia z obsługą interfejsem IO-Link można parametryzować zdalnie z poziomu centralnego systemu sterowania, dzięki czemu można umieścić je bezpośrednio w punkcie wymagającym pomiaru, również w trudno dostępnych miejscach. W pozycji najlepszej pod względem pomiaru oraz w miejscu optymalnie dostosowanym do typu maszyny. To zapewnia szybkie i precyzyjne rezultaty. I obniża koszty, ponieważ teraz można do minimum zredukować pracochłonną, mechaniczną instalację przewodów ydraulicznych.

  Czujniki ciśnienia z interfejsem IO-Link zapewnią Ci najwyższą dyspozycyjność maszyn, ponieważ wymiana czujnika odbywa się w oparciu o prostą zasadę Plug-and-Play, gdyż parametry wymienionego czujnika są automatycznie pobierane z urządzenia IO-Link-Master.

  W zależności od swoich potrzeb możesz dokonać wyboru pomiędzy czujnikami ciśnienia IO-Link z wyświetlaczem i transmiterami ciśnienia IO-Link bez wyświetlacza. Dzięki temu zawsze uzyskasz najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 • Większa elastyczność nigdy nie była prostsza

  Prosta wizualizacja stanów pracy

  Jedna lampa. Mnóstwo funkcji. Nieograniczone możliwości zastosowania

  Nie można jeszcze przewidzieć wszystkich wymogów dla Smart Factory. Jednak w celu wizualizacji swojej automatyki już dziś możesz uzyskać nowoczesne urządzenie IO-Link, które może być stosowane prawie bez ograniczeń, a Ty będziesz świetnie przygotowany na przyszłość.

  Diodowa lampa sygnalizacyjna z interfejsem IO-Link zapewni Ci niewyobrażalną dotychczas elastyczność, gdyż za pomocą Balluff SmartLight będziesz mógł szczegółowo prezentować stany robocze. A ponadto w prosty sposób odczytywać nawet tendencje i przebiegi. W tym celu SmartLight wyposażona jest w trzy różne tryby.

  Wskazanie różnych sygnałów kolorystycznych w dowolnie konfigurowanych segmentach (tryb segmentowy) . Wskazanie gradientu kolorów w celu wyświetlenia wartości pomiarowych takich jak poziom cieczy, pozycja czy temperatura (tryb poziomu). Oraz automatyczne, ruchome światło o dowolnie wybranej barwie, zmieniające położenie na tle innej dowolnie wybranej barwy (tryb światła ruchomego). Najlepsze przy tym jest to, iż możesz przejść do każdego trybu w trakcie pracy. Kolory możesz także zmieniać "w locie", gdyż SmartLight konfiguruje się w prosty sposób z poziomu sterowania. O pracochłonnych, mechanicznych modyfikacjach tradycyjnych lamp sygnalizacyjnych możesz już na szczęście zapomnieć. I zupełnie inaczej niż w systemach poprzednio dostępnych na rynku możesz ustalać kolory i strefy pod względem ilości, wielkości i definicji barw całkowicie dowolnie.

  SmartLight można przy tym podłączyć i zainstalować w prosty sposób tak jak wszystkie urządzenia IO-Link. Za pomocą standardowego trójżyłowego przewodu połączysz ją szybko ze swoim urządzeniem, od razu uzyskując w ten sposób pełną funkcjonalność.

 • Niezawodna funkcja Condition Monitoring: wysoka jakość produktów

  Stałe temperatury przy hartowaniu indukcyjnym

  Czujnik bezpośrednio w miejscu zdarzeń

  Niezależnie od tego, czy uszlachetniacz swoje elementy poprzez wyżarzanie czy przez hartowanie indukcyjne, dzięki naszym czujnikom temperatury na podczerwień zrobisz to zawsze prawidłowo, gdyż nadzorowanie temperatury podczas procesu hartowania jest ekstremalnie ważne, aby nie uszkodzić obrabianego przedmiotu i zapewnić wymaganą jakość produktu. Nasze czujniki w wytrzymałej obudowie M30 ze stali nierdzewnej realizują to zadanie bezdotykowo i niezawodnie. I to w zakresie temperatur od 250 do 1250 °C. Wykrywają przy tym gorące obiekty nawet wtedy, gdy te się poruszają. Dzięki temu nasze czujniki temperatury umożliwiają wyraźną redukcję czasu trwania procesu.

  Istotną wartością przy bezdotykowym ustalaniu temperatury jest współczynnik emisji. Można go przyuczyć za naciśnięciem przycisku metodą Teach-in, znając temperaturę obiektu. Jest to zazwyczaj prostsze niż dokładne określanie współczynnika emisji. I ma tę zaletę, iż można ustawić maszynę w znacznie krótszym czasie.

  IO-Link pozwala na optymalną instalację czujników bezdotykowych nawet w trudno dostępnych miejscach, ponieważ możesz teraz zdalnie ustawiać wszystkie funkcje i parametry za pomocą sterowania. Również przy zmianie produktu nie są konieczne żadne ustawienia na miejscu, gdyż odpowiednie rekordy parametrów można w każdej chwili zaktualizować i wgrać za pomocą IO-Link.

  Ten standard komunikacji otwiera możliwość ciągłej diagnozy. Jednocześnie za pośrednictwem interfejsu IO-Link można w każdej chwili odczytać status urządzenia. Ponadto można protokołować i dokumentować zarówno informacje dostarczane z czujnika przez IO-Link, dotyczące warunków otoczenia jak i wartości temperatury gorących przedmiotów obrabianych.

 • Ciągły, bezdotykowy, liniowy pomiar pozycji

  Kontrolowanie procesu mocowania w systemie maszyny

  Najwyższe bezpieczeństwo procesu niezależnie od warunków

  Kompaktowe i precyzyjne wrzeciona narzędziowe, siłowniki mocujące i systemy zmiany narzędzi centrum obróbczego odgrywają kluczową rolę w procesie roboczym. Dlatego tak ważna jest niezawodna i niepodlegająca zużyciu kontrola bieżącego procesu mocowania w systemie maszyny.

  Z tym wymagającym zadaniem w prosty sposób poradzi sobie nasz indukcyjny system do pomiaru położenia z interfejsem IO-Link. Działa w oparciu o absolutną zasadą pomiaru i przesyła dodatkowy bit Out-of-Range. W ten sposób sterowanie otrzymuje informację, że cel opuścił zakres pomiarowy, przez co zwiększa się niezawodność systemu. Ponadto istnieje możliwość ustawienia do trzech sygnałów przełączających oraz wewnętrznej rejestracji temperatury. Również wysoka liniowość i precyzyjna powtarzalność systemu pomiarowego zapewnią Ci doskonałe rezultaty.

  Równocześnie dzięki bezdotykowemu systemowi pomiarowemu w całkowicie zalanej obudowie zapewnisz najwyższe bezpieczeństwo procesowe i jakość automatyki. I to w trudnych warunkach przemysłowych. Ogromną zaletą jest tutaj również bardzo dobra kompatybilność elektromagnetyczna. Indukcyjny system do pomiaru położenia z interfejsem IO-Link oferuje możliwość regulacji zakresu pomiarowego, co przekłada się na dużą elastyczność wykorzystania w zależności od aplikacji. Dzięki kompaktowym rozmiarom można go z powodzeniem integrować również tam, gdzie jest mało miejsca.

  Dzięki cyfrowemu sygnałowi IO-Link system pomiaru położenia pracuje bezawaryjnie, i to przy użyciu nieekranowanego przewodu. Dzięki zastosowaniu IO-Link możesz zrezygnować z analogowej karty wejść.

 • Kompletne rozwiązania do identyfikacji dla systemów transferowych

  Automatyczna rejestracja danych

  Optymalizacja procesu, najwyższa jakość produktu

  Identyfikacja za pomocą fal radiowych (RFID) to rozwiązanie, które nie ma sobie równych w aplikacjach przemysłowych, gdzie śledzone są obiekty. RFID umożliwia rejestrację i dokumentację wszystkich danych procesowych w czasie rzeczywistym. Pozwala na śledzenie pojedynczej fazy produkcji, każdego zastosowanego materiału i czynnika roboczego, dzięki czemu wymagane korekty możliwe są już w trakcie bieżącego procesu. Dzięki tak obszernej przejrzystości RFID stwarza warunki do optymalizacji procesu, zapewniając równocześnie wysoką jakość produktów.

  Za szybką transmisję danych, krótkie czasy taktowania i wysokie bezpieczeństwo danych we wszystkich aplikacjach odpowiada nasz wytrzymały procesor BIS V. Pozwala on na równoczesne wykorzystanie różnych technologii RFID: LF, HF i UHF. Dlatego niezależnie od tego, jakie zadanie musisz rozwiązać, wystarczy jeden typ procesora, nawet jeżeli mówimy o pracy w różnych sieciach przemysłowych, np. w sieci ProfiNET czy Ethernet/IP.

  BIS V posiada cztery porty, które można parametryzować niezależnie od siebie i które umożliwią Ci równoczesną eksploatację czterech głowic do odczytu/zapisu. Dodatkowo do zintegrowanego portu IO-Link-Master można podłączyć czujniki i elementy wykonawcze z obsługą IO-Link lub koncentraty czujników z nawet 16 czujnikami. Dzięki temu możesz w prosty sposób koncentrować dane z czujników. W ten sposób zracjonalizujesz swoją strukturę sieci, zaoszczędzisz czas i koszty.

  Alternatywnie możesz skorzystać również z systemów identyfikacyjnych z obsługą IO-Link. Podłączenie czujnika do urządzenia IO-Link-Master jest tak proste, że nie wymaga użycia procesora. W rezultacie śledzenie elementów jest bardzo ekonomiczne.

 • Szybka zmiana parametrów, redukcja defektów

  Automatyzacja zmiany formatu

  Szybka i elastyczna reakcja na zmianę zamówienia

  Coraz mniejsza wielkość partii powoduje, że Twoja produkcja musi coraz szybciej reagować na różne żądania klientów. I to z pełną elastycznością, gdyż przy doprowadzaniu materiału, jego przetwarzaniu i pakowaniu stosowane są różne formaty.

  Pozycja i odległość punktów regulacji, takich jak taśmy transportowe i szyny prowadzące są więc w zależności od każdego formatu produktu ciągle ustawiane na nowo. Jeśli do zmiany formatu zastosujesz systemy do pomiaru położenia, skróci się czas zmiany formatu, jakość produktów wzrośnie a ilość defektów zostanie zminimalizowana.

  Nasze przetworniki położenia z interfejsem IO-Link zadbają o superprecyzyjny, szybki i absolutny odczyt pozycji poszczególnych ustawień formatu w Twoim urządzeniu. Wytrzymała konstrukcja w hermetycznie zamkniętej obudowie sprawia, iż są one niewrażliwe na zanieczyszczenia, wstrząsy i wibracje. Nawet w ekstremalnych warunkach otoczenia będziesz czerpać korzyści z wysokiej dyspozycyjności maszyn i urządzeń. Dzięki równoczesnemu odczytowi wielu pozycji za pomocą jednego systemu do pomiaru położenia zaoszczędzisz dodatkowo czas na integrację systemu i pieniądze.

  Dzięki IO-Link skorzystasz jeszcze z dalszych zalet: Implementacja w układzie sterowania oraz zmiana parametrów przebiega łatwo i bez straty czasu dzięki zdefiniowanym protokołom. Dzięki prostej funkcji Plug-and-Play wymiana systemu odbędzie się błyskawicznie. Ten niepodlegający zużyciu system o maksymalnej długości pomiarowej 4572 mm będzie natychmiast gotów do pracy bez przejazdu referencyjnego.

 • Prosta obsługa, wszechstronne zastosowanie i wysoka ekonomiczność

  Pomiar pozycji i położeń krańcowych z absolutną dokładnością

  Ciągła kontrola pozycji w trakcie ruchu

  Tam, gdzie inne systemy pomiarowe są zbyt duże, zbyt powolne, zbyt niedokładne lub zbyt mało uniwersalne, można polegać na enkoderze absolutnym BML SL1. Uwidacznia on swoje zalety wszędzie tam, gdzie wymagana jest absolutna dokładność pozycji i położeń krańcowych. Skonstruowany specjalnie do zadań z zakresu pomiarów i pozycjonowania jest super szybki, bardzo precyzyjny i może być wykorzystywany niezależnie od branży. Przy tym jest niewielki, dzięki czemu bez problemu można zamontować go w każdej maszynie. Jest prosty w obsłudze a przy tym bardzo ekonomiczny.

  Wyjątkową elastyczność zapewnia zintegrowany interfejs IO-Link. Ponadto dzięki IO-Link system pomiarowy jest prosty do podłączenia. Również parametryzacja odbywa się bardzo szybko za sprawą możliwości zdalnego wprowadzenia wszystkich parametrów z poziomu sterownika PLC. Dzięki IO-Link można przesyłać informacje o pozycji i w prosty sposób mieć do nich wgląd za pośrednictwem sterowania. Dzięki IO-Link można nadzorować pozycję docelową i ciągle kontrolować pozycję w trakcie ruchu.

  Mając BML SL1 korzystasz równocześnie z zalet enkodera magnetycznego i najbardziej innowacyjnego interfejsu w świecie sterowania.

 • Prosta koncepcja do zadań przemysłowych

  Kontrola jakości według Twoich indywidualnych wymogów

  Doskonałe przygotowanie na przemysł 4.0 dzięki IO-Link

  W celu zapewnienia nowoczesnej, elastycznej produkcji nasza SmartCamera, współpracująca z magistralami sieciowymi i IO-Link zapewnia szerokie spektrum zastosowań. Przejmuje wizualną kontrolę jakości produkowanych elementów wraz z ich stopniami produkcji, sprawdzając na przykład, czy zgadza się rozmiar, odległość, pozycja i ustawienie lub czy części są kompletne i nie zawierają wad. Dzięki temu możesz w porę wykryć i skorygować błędy procesu w każdej pojedynczej fazie produkcji. W ten sposób zapobiegniesz partiom wadliwych produktów i obniżysz wynikające z tego koszty.

  Aby zapewnić optymalny przebieg procesu za pomocą interfejsu IO-Link można podłączyć dalsze czujniki w celu utworzenia całościowego rozwiązania, tak abyś dzięki naszej kamerze był świetnie przygotowany na wyzwania przemysłu 4.0.

  Za pomocą interfejsu IO-Link można na przykład wskazywać stan kontroli procesu bezpośrednio przez naszą kolumnę sygnalizacyjną IO-Link SmartLight bez udziału sterowania PLC. SmartCamera umożliwia inteligentne zarządzanie danymi i zapewnia nowoczesny sposób zapisu informacji. Po odpowiednim sformatowaniu wszystkie dane przesyłane są do nadrzędnego systemu sterowania.

  Przyjazny w obsłudze interfejs zapewnia przy tym proste i szybkie wczytywanie wszelkich zadań według Twoich indywidualnych wymogów. Kompletne oprogramowanie wraz z pomocą online, interfejsem graficznym i narzędziami programowymi oraz podręcznikiem są już integrowane. To, że możesz liczyć na obraz doskonałej jakości, jest dla nas oczywiste.

  Dzięki urządzeniu SmartCamera dodatkowo ustabilizujesz cały proces produkcji, gdyż tylko SmartCamera da się skonfigurować w taki sposób, aby jedynie informacje konieczne do sterowania przepływały przez sieć procesową. Wszystkie inne dane będą kierowane do osobnej sieci gigabitowej Ethernet. Minimalizuje to obciążenie danymi i zapewnia przepustowość sieci procesowej.

 • Automatyczne zarządzanie narzędziami za pomocą RFID

  Automatyczne zarządzanie narzędziami

  Optymalne wykorzystanie narzędzi

  Już od ponad 30 lat systemy RFID marki Balluff zapewniają najwyższą jakość stosowanych narzędzi i ich optymalne wykorzystanie. Technologa RFID gwarantuje poprawność danych w przypadku wymiany narzędzia w centrach obróbczych, ponieważ odczyt i zapis informacji następuje automatycznie, eliminując tym samym czynnik ludzki.

  Każde narzędzie jest monitorowane pod kątem poprawności samego doboru, ilości cyklów pracy i zużycia. Na tej podstawie podejmowane są stosowne działania, np. ostrzenie narzędzia.

  Wszystkie istotne dane narzędzia można wyświetlić w na poziomie sterownika PLC dzięki zastosowaniu interfejsu IO-Link – nowoczesnego, cyfrowego standardu wymiany danych. Umożliwi Ci to wysoką jakość obróbki i optymalne wykorzystanie narzędzi. W ten sposób zarządzanie narzędziami wspierane przez RFID przyczynia się do efektywniejszego tworzenia wartości produktów. W firmie Balluff dostępne są systemy niskoczęstotliwościowe (LF) i wysokoczęstotliwościowe (HF), które dzięki ogromnej różnorodności wariantów nośników danych oraz głowic do odczytu/zapisu pozwalają na rozwiązywanie najróżniejszych aplikacji również w trudnych warunkach przemysłowych. Na przykład nasz niskoczęstotliwościowy system BIS C przez lata wypracował sobie pozycję standardu. Za pomocą naszego wysokoczęstotliwościowego systemu BIS M będziesz mógł przetwarzać ogromne ilości danych. Istnieje również możliwość jednoczesnego wykorzystania kilku standardów, np. LF i HF stosując do tego celu zaawansowany procesor RFID – BIS V.

 • Wymiana informacji i transfer danych przez wszystkie poziomy

  Safety over IO-Link

  IO-Link dostarcza zarówno szczegółów dotyczących czujników i elementów wykonawczych a także urządzeń bezpieczeństwa.

  Nowoczesna automatyka nie może się już obyć bez robotyki. Robotyka wymaga jednak bezpieczeństwa, aby umożliwić szybką interakcję pomiędzy człowiekiem a maszyną. Technologia bezpieczeństwa jest więc związana z automatyką: tylko dzięki niej można na przykład realizować szybkie aplikacje z funkcją Pick-and-Place.

  Dzięki naszej koncepcji możesz korzystać z rozwiązań, które od lat funkcjonują precyzyjnie i bezpiecznie. Wyjątkowe jest przy tym to, iż są one równocześnie proste do realizacji, gdyż technologia bezpieczeństwa Balluff wykorzystuje zalety IO-Link.

  Technologia Safety over IO-Link jest prosta i szybka w integracji. Komunikuje się do najniższego poziomu, przez co możesz korzystać zarówno ze szczegółów na temat czujników i członów wykonawczych jak i z informacji na temat urządzeń bezpieczeństwa. To umożliwi Ci niezawodną elastyczną wymianę informacji i transfer danych przez wszystkie poziomy.

  W celu integracji wystarczy podłączyć bezpieczny moduł wejść/wyjść do urządzenia IO-Link-Master. Do tego systemu, otwartego w kierunku poziomu czujników, można podłączyć prawie każde urządzenie z funkcją bezpieczeństwa i koncentrować sygnały binarnych czujników standardowych. Parametryzacja odbywa się centralnie przez układ sterowania. Informacje istotne ze względów bezpieczeństwa są przesyłane za pośrednictwem urządzenia Master do układu sterowania.

 • Szybka interakcja człowieka i maszyny

  Bezpieczna ochrona osób

  Kurtyny bezpieczeństwa – pewne i ekonomiczne rozwiązanie bezpieczeństwa

  Ekonomiczne rozwiązanie do zabezpieczenia niebezpiecznych obszarów umożliwią Ci nasze kurtyny bezpieczeństwa. Te działające bezdotykowo urządzenia zabezpieczające wykrywają bezpiecznie palce, dłonie czy inne części ciała i zatrzymują wszelkie niebezpieczne ruchy maszyn. W ten sposób zapewniają bezpieczną ochronę osób i pozwalają wyeliminować konstrukcje w formie ogrodzeń ochronnych, dzięki czemu można lepiej wykorzystać dostępny obszar. W tym celu podłącz po prostu kurtynę świetlną do bezpiecznego modułu wejść/wyjść, który połączony jest z urządzeniem Master IO-Link. To wystarczy, aby zaimplementować funkcję bezpieczeństwa. Równocześnie oszczędzasz koszty, gdyż technologia połączeń to standardowe złącze M12.

  Aby móc niezawodnie dostarczać robotom materiał, nasze kurtyny bezpieczeństwa mogą być stosowane również na śluzach materiałowych, dzięki czemu można realizować aplikacje z funkcją mutingu. W tym przypadku funkcja bezpieczeństwa jest tymczasowo wyłączana, gdy materiał transportowany jest przez strefę ochronną. Niezależnie od tego bezpieczeństwo pozostaje zachowane w przypadku gdy osoba z personelu wtargnie w strefę ochronną.

  W najgorszym wypadku można uruchomić polecenie zatrzymania za pomocą naszego przycisku zatrzymania awaryjnego, zapewniając w ten sposób przerwanie niebezpiecznego ruchu. Nasz przycisk zatrzymania awaryjnego jest prosty w montażu i znajduje wszechstronne zastosowanie. Jego niewielka obudowa pozwala na instalację praktycznie w każdym przypadku, np. na maszynie. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony jest idealnym rozwiązaniem w zapylonym i wilgotnym otoczeniu.

 • Brak zużycia i zabezpieczenie przed manipulacją

  Bezpieczeństwo dla ludzi i urządzeń

  Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa

  Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa marki Balluff zapewniają bezpieczeństwo dla ludzi i urządzeń. Pozwalają na bezdotykową kontrolę metalowych obiektów, dostarczając Ci przy tym niezbędnych sygnałów bezpieczeństwa, które dotyczą pozycji lub położenia krańcowego. W ten sposób będziesz bezpiecznie kontrolować roboty i uchwyty przedmiotów obrabianych. Inaczej niż zwykłe wyłączniki bezpieczeństwa, indukcyjne czujniki bezpieczeństwa nie wymagają żadnego specjalnego elementu współpracującego. Bezpośredni odczyt pozycji robota i położenia krańcowego metalowego uchwytu narzędzia można zrealizować w tak prosty sposób. Wystarczy podłączy czujnik do bezpiecznego modułu wejść/wyjść, by wszystkie zebrane sygnały zostały przesłane za pośrednictwem Mastera IO-Link do nadrzędnego systemu sterowania (PLC z PROFIsafe).

  Wyłączniki bezpieczeństwa REED

  Magnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa REED pozwalają zabezpieczyć obszar niebezpieczny w sposób pewny i ekonomiczny. Bezdotykowa zasada działania gwarantuje pewność realizacji funkcji bezpieczeństwa nawet w przypadku drgań i przesuwania się względem siebie zamka i jego aktywatora. Dodatkowy atut: Dzięki uchwytowi dystansowemu możliwy jest nawet montaż w otoczeniu ferromagnetycznym.

  Wyłączniki bezpieczeństwa RFID

  Jeśli trzeba spełnić wysokie wymagania w kontekście poziomu kodowania, optymalnym wyborem są wyłączniki bezpieczeństwa z RFID. Z racji bezkontaktowej zasady działania idealnie sprawdzają się w środowisku, w którym występują silne drgania. Wysoki poziom kodowania oznacza najwyższą ochronę przed manipulacją, ponieważ pasywne transportery RFID można jednoznacznie identyfikować – jeden transponder współpracuje z jednym wyłącznikiem bezpieczeństwa.

  Te niewrażliwe na zanieczyszczenia czujniki z odpowiednio dużą tolerancją montażową są idealne, gdy drzwi osiadają lub nie są dokładnie prowadzone. Dodatkowe akcesoria rozszerzają możliwości instalacji, czyli zwiększają elastyczność w projektowaniu układów bezpieczeństwa.

 • Moduł WE/WYJ z izolacją galwaniczną

  Bezpieczeństwo urządzeń mocujących

  Moduł WE/WYJ z izolacją galwaniczną

  O bezpieczeństwo pneumatycznych urządzeń mocujących uchwytu elementu obrabianego zadba nasz izolowany galwanicznie moduł wejść/wyjść cyfrowych. To rozwiązanie all-in-one daje możliwość podłączenia czujników i elementów wykonawczych do jednego modułu. Sygnalizacja zwrotna pozycji siłownika odbywa się za pośrednictwem segmentu czujnika. Równocześnie możesz osobno wyłączyć segment elementów wykonawczych za pośrednictwem oddzielnie przełączanego obwodu bezpieczeństwa, ponieważ ten moduł wejść/wyjść IO-Link podzielony jest na dwa segmenty izolowane galwanicznie.

  Aby bezpiecznie przerwać napięcie zasilania segmentu elementów wykonawczych, potrzebne jest zewnętrzne urządzenie zabezpieczające. Dzięki niemu moduł można wykorzystać do realizacji funkcji bezpieczeństwa do SIL2 zgodnie z EN62061. Dobrze wiedzieć przy stosowaniu: wytrzymała metalowa obudowa o stopniu ochrony IP67 nadaje się również do szczególnie trudnych warunków otoczenia. Dzięki IO-Link i diodzie statusu możliwa jest szczegółowa diagnostyka. Również jakość sygnału IO-Link można niezawodnie kontrolować.

  Modułu można użyć do obsługi maksymalnie ośmiu wejść i wyjść cyfrowych. Gdy połączenie IO-Link zostanie przerwane, wyjścia przyjmą wstępnie ustawione stany, które zostaną zachowane do momentu przywrócenia połączenia IO-Link. Dzięki temu jednoznacznemu stanowi maszyny można bezpośrednio kontynuować produkcję bez przejazdu referencyjnego, oszczędzając cenny czas, gdy tylko połączenie zostanie z powrotem nawiązane.

 • Do ekstremalnych warunków w otoczeniu spawalniczym

  Bezpieczna transmisja sygnałów w elektrycznych polach zakłócających

  Niezawodne rozwiązania dla spawalnictwa – koncentratory sygnałów

  W ofercie firmy Balluff znajdują się rozwiązania dedykowane do trudnych warunków przemysłowych. Jednym z nich jest rozwiązanie pozwalające na optymalizację połączeń w spawalnictwie. Mowa tutaj o wytrzymałych modułach do bezpiecznej transmisji sygnałów mimo zakłócającego wpływu otoczenia. Nasze odporne na spawanie moduły z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym radzą sobie niezawodnie z odpryskami spawalniczymi, prądami spawania i elektromagnetycznymi polami zakłócającymi.

  Te łatwe w instalacji moduły dostępne są jako urządzenia IO-Link-Master i koncentratory sygnałów z interfejsem IO-Link każdorazowo z 8 portami IO-Link na 16 wejść i wyjść. Każde wejście jest odporne na zwarcia, każde wyjście zabezpieczone przed przeciążeniem. Dodatkowo nasze koncentratory sygnałów z interfejsem IO-Link wyposażone są w port rozszerzeń do podłączenia wtyczki do wysp zaworowych IO-Link lub dalszego koncentratora sygnałów z interfejsem IO-Link, dzięki czemu można korzystać z 30 wejść i wyjść. Dzięki temu innowacyjne rozwiązania fieldbus można realizować bardzo elastycznie.

  Efektywne połączenie punkt-punkt przez IO-Link umożliwia budowę rozproszonej architektury systemu w komorze spawalniczej poza szafą sterowniczą. Węzły sieciowe, które wyposażone są w urządzenie IO-Link-Master, komunikują się przez Ethernet/IP bezpośrednio ze sterowaniem lub sterownikiem maszyny.

  Do portów IO-Link można podłączyć najróżniejsze inteligentne czujniki lub moduły WE/WY z interfejsem IO-Link. Dzięki temu można korzystać z prostych struktur z pełną elastycznością. Ponadto można w prosty sposób przesyłać parametry. Ciągła diagnostyka zapewnia niezawodną kontrolę. Sieć może zostać szybko zrealizowana za pomocą niedrogich, trójżyłowych, nieekranowanych przewodów przemysłowych.

 • Condition based Maintenance i Condition Monitoring

  Optymalne zasilanie napięciem w celu zapewnienia bezawaryjnej eksploatacji urządzeń

  Bezawaryjna eksploatacji urządzeń

  Zasilacze Heartbeat z interfejsem IO-Link firmy Balluff zapewniają niezawodne i efektywne zasilanie napięciem, wyróżniają się jakością i długowiecznością. Wykonane są z podzespołów najwyższej jakości i zapewniają regulowane napięcie wyjściowe z niewielkimi tętnieniami resztkowymi.

  Przekonują zwłaszcza przemyślaną diagnostyką, stanowiąc w ten sposób wsparcie dla prewencyjnego utrzymania ruchu Condition based Maintenance i Condition Monitoring w myśl założeń Przemysłu 4.0.

  Zintegrowany system kontroli dostarcza informacji dotyczących Load Level, Stress level i Lifetime przez IO-Link. W ten sposób uzyskasz wiarygodne informacje na temat aktualnego obciążenia elektrycznego i termicznego, stopnia zużycia urządzenia i pozostałego okresu żywotności zasilacza. Dodatkowo będziesz mógł wygodnie odczytać te informacje na lokalnym wskaźniku statusu. Trójkolorowe diody działają przy tym tak jak drogowa sygnalizacja świetlna.

  Za pośrednictwem IO-Link możesz wywołać dalsze szczegółowe informacje diagnostyczne i informacje o statusie urządzenia, parametrach roboczych i historii, mając wgląd do tych danych w nadrzędnym systemie sterowania i diagnostyki. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, kiedy musisz wymienić któreś urządzenie i zwiększysz w ten sposób dyspozycyjność swoich maszyn.

  Ponieważ zasilacze zostały skonstruowane specjalnie z myślą o zastosowaniu w automatyce, można je perfekcyjnie zintegrować z układem sterowania. Kompaktowa forma konstrukcyjna w obudowie IP20 umożliwia optymalne wykorzystanie miejsca w szafie sterowniczej. Dostępne są oczywiście również warianty IP67 do zasilania urządzeń w strukturach rozproszonych bezpośrednio przy odbiorniku.

Dowiedz się więcej na temat Balluff IO-Link

SmartLight Indicator Innowacyjna technologia do montażu i konfekcjonowania produktów

Interfejsy człowiek-maszyna: SmartLight Jedna lampa, trzy funkcje

Przemysł 4.0 Wysoki poziom kompetencji w zakresie automatyki przemysłowej

Przemysłowa technologia sieci Sieci z IO-Link

Safety over IO-Link Bezpieczeństwo w jakości Balluff