Modułowa koncepcja sterowania z wykorzystaniem IO-Link
Modułowa koncepcja sterowania z wykorzystaniem IO-Link

IO-Link: USB automatyki przemysłowej

Uniwersalny interfejs IO-Link z własnym protokołem i urządzeniem Master IO-Link rewolucjonizuje automatykę przemysłową w ten sam sposób, w jaki złącze USB zrewolucjonizowało świat komputerów. Tak jak każde urządzenie z obsługą USB może zostać podłączone do każdego portu USB, tak każde urządzenie IO-Link może współpracować z każdym urządzeniem Master IO-Link. Jest to więc rozwiązanie, które - podobnie jak USB - w postaci standaryzowanego interfejsu dla wszystkich urządzeń, oferuje prostą instalacje i pełną funkcjonalność. To sprawia, że ten standard komunikacji ze swoim protokołem IO-Link jest technologią rozwoju dla połączonej w sieć, inteligentnej produkcji i ważnym elementem Przemysłu 4.0.

Automatyka przemysłowa: od okablowania równoległego do protokołu fieldbus

Zastąpienie okablowania równoległego technologią fielbus stanowiło ogromny postęp w automatyce przemysłowej, gdyż protokół fieldbus skutecznie rozwiązał problem ogromnych nakładów pracy na instalację drogich przewodów miedzianych, przyczyniając się tym samym do wyraźnej redukcji kosztów. Z jednej strony zastosowanie technologii fieldbus ogranicza czas pracy, ponieważ przewód magistrali danych zastępuje wiele równoległych wiązek przewodów, zmniejszając przy tym liczbę żył do okablowania. Dodatkowo oszczędza się przy tym materiał i miejsce. Z drugiej strony przewód magistrali danych łączy elementy różnych poziomów i umożliwia tworzenie linii bez szaf sterowniczych.

Pułapki protokołu fieldbus

Przewody fieldbus nie są jednak bez wad - nawet mimo tego, że ich protokół nie jest realizowany elektrycznie, a nakład pracy na okablowanie jest o wiele mniejszy. Jakie są to wady? Przewody fieldbus mają niski poziom sygnału, są wrażliwe na zakłócenia, mają niewielką giętkość, a ze względu na konieczność ich ekranowania, są po prostu drogie. Nie jest to więc rozwiązanie, które mogłoby wpisywać się w ideę Przemysłu 4.0.

IO-Link: prostota i elastyczność

Dzięki IO-Link Balluff, słabe punkty protokołu fieldbus należą już do przeszłości. W skład systemu wchodzi urządzenie Master IO-Link oraz jedno lub kilka podrzędnych urządzeń IO-Link, a więc czujników lub elementów wykonawczych. Urządzenie Master IO-Link stanowi interfejs do sterowania (PLC) i jest odpowiedzialne za komunikację z podłączonymi urządzeniami podrzędnymi. Interfejs wykorzystuje nieekranowane, trzy- lub czterożyłowe, standardowe przewody przemysłowe. Są one bardzo elastyczne i wytrzymują wiele cykli zginania. Trzy żyły służą standardowo do komunikacji pomiędzy urządzeniami podrzędnymi a urządzeniem Master IO-Link i dostarczają napięcie zasilające. Są one łatwe w łączeniu, stosunkowo niedrogie i wyposażone w standardowe przyłącza - wtyczki M5, M8 lub M12.

IO-Link: uniwersalne i inteligentne rozwiązanie

Dzięki uniwersalnemu protokołowi IO-Link możesz wybrać sprawdzony standard, aby w prosty i inteligentny sposób połączyć różne urządzenia. Kontrola procesu, parametryzacja i analiza błędów urządzeń podrzędnych IO-Link odbywają się teraz w trybie centralnego sterowania. IO-Link Balluff gwarantuje nadzwyczaj elastyczne koncepcje sterowania oraz komunikację pomiędzy urządzeniami różnych poziomów - od inteligentnych czujników, aż po urządzenia wykonawcze. Dzięki wszechstronności, prostocie i wydajności, IO-Link można nazwać uniwersalnym interfejsem - swoistym USB dla automatyki przemysłowej.

Równoległa konfiguracja różnych urządzeń zgodnie z ideą Przemysłu 4.0

Bezpośredni dostęp do wszystkich urządzeń IO-Link przez UDP (User Datagram Protocol) umożliwia równoległą konfigurację różnych urządzeń w tej samej sieci. Funkcja wielookienkowa oprogramowania menedżera urządzeń pozwala konfigurować i diagnozować równocześnie wiele komponentów i podzespołów. Test IO sprzętu wykonywany za pomocą oprogramowania oraz ustawianie parametrów bez sterownika PLC umożliwiają znacznie szybsze uruchomienie urządzeń. Równolegle z komunikacją, przez sterownik PLC można przesyłać dane procesów, parametrów i diagnostyki nie ingerując w cykl procesu PLC. Komunikacja ta odbywa się w trybie ciągłym ze wszystkimi urządzeniami IO-Link w sieci. Menedżer urządzeń IO-Link można stosować we wszystkich modułach sieciowych Profinet i Ethernet-IP-Master.

Stawiamy na IO-Link

Bogata oferta urządzeń IO-Link Balluff obejmuje różnego rodzaju czujniki oraz bezkonkurencyjnie szeroki zakres technologii sieciowej i połączeniowej. Dzięki temu IO-Link Balluff obsługuje wszystkie popularne protokoły fieldbus, takie jak: Profibus, Profinet, Ethernet-IP, Devicenet, CC-Link i EtherCAT. Stawiamy na IO-Link we wszelkich obszarach automatyki przemysłowej – w celu szybkiego uruchomienia, optymalnego przebiegu procesów, łączności na wysokim poziomie oraz w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, planowania i ekonomiczności, przy zachowaniu wysokiej elastyczności żądanych koncepcji sterowania. Nasze rozwiązania IO-Link są dokładnie dostosowane do potrzeb Twojej firmy - zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Dowiedz się więcej na temat Balluff IO-Link

Menedżer urządzeń IO-Link Równoległa konfiguracja różnych urządzeń

Przemysł 4.0 Wysoki poziom kompetencji w zakresie automatyki przemysłowej

Przemysłowa technologia sieci Sieci z IO-Link

Safety over IO-Link Bezpieczeństwo w jakości Balluff