Miniaturowe czujniki do wielkich zadań
Miniaturowe czujniki do wielkich zadań

Bardzo małe rozmiary - aplikacje w ograniczonych warunkach przestrzennych

Automatyka przemysłowa wymaga coraz większej miniaturyzacji podzespołów. Potrzebne są do tego możliwie małe, lekkie i jednocześnie bardzo wydajne elementy. Miniaturowe czujniki Balluff spełniają te wymogi.

Czujniki Balluff dzięki miniaturowym formom konstrukcyjnym i maksymalnej wydajności zapewniają możliwość realizacji wielu skomplikowanych aplikacji. Dla użytkownika oznacza to zwiększenie elastyczności.

Balluff oferuje miniaturowe czujniki indukcyjne, optoelektroniczne, magnetyczne, pojemnościowe oraz ultradźwiękowe w zależności od możliwości wykorzystania w danym procesie technologicznym. Dla każdej rodziny czujników dostępne są kompaktowe sprzęgła indukcyjne, niewielkie moduły fieldbus oraz RFID w wersjach miniaturowych.

Istotnym parametrem jest również niska masa samego czujnika, która ma ogromne znaczenie w przypadku instalacji np. w manipulatorach na liniach produkcyjnych, gdzie występują bardzo szybie takty pracy. Miniaturyzacja czujników pozwala na oszczędność miejsca oraz stwarza nowe możliwości instalacji w gęsto upakowanych przestrzeniach montażowych maszyn.

Miniaturowe czujniki Balluff gwarantują wysoką precyzję i zapewniają wymaganą niezawodność.

Kompaktowe i wydajne czujniki miniaturowe

 • Miniaturowe czujniki indukcyjne

  Wydajne i kompaktowe, przeznaczone do odczytu pozycji w trudnych warunkach

  Miniaturowe czujniki indukcujne zapewniają możliwość odczytu pozycji w trudnym otoczeniu i w bardzo ciasnych przestrzeniach.Zawierają kompletną elektronikę, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie zwenętrznych wzmacniaczy.

  Ich niewielka masa, zaledwie 0,7 g pozwala na realizowanie aplikacji z ekstremalnymi przyspieszeniami. Dzięki temu można w prosty sposób wdrożyć zastosowania typu Pick-and-Place.

  Miniaturowe czujniki indukcyjne marki Balluff są proste w instalacji nawet w przypadku zabudowy w ciasnych przestrzeniach. Miniaturyzacja czujników otwiera drogę do pełnej kontroli procesów, które do tej pory nie mogły zostać w pełni zautomatyzowane. Ponadto producenci maszyn mogą jeszcze bardziej miniaturyzować swojeprodukty.

  Miniaturyzacja i wąskie formy konstrukcyjne

  Balluff oferuje miniaturowe czujniki indukcyjne o wyjątkowo małej średnicy: 3 mm, 4 mm i 5 mm. Nasze kompaktowe czujnikio długości obudowy zaledwie 6 mm są najkrótszymi czujnikami indukcyjnymi na runku.

  Najważniejsze cechy

  • Odczyt pozycji w trudnym otoczeniu, w najbardziej ciasnych przestrzeniach.
  • Najmniejsze czujniki miniaturowe na rynku: swobodny montaż.
  • Dzięki niewielkiej masie nadają się do aplikacji z dużymi przyspieszeniami.
  • Niezrównanie wąskie i bezkonkurencyjnie krótkie.
  • Optymalny stosunek ceny do jakości.
  Indukcyjne czujniki miniaturowe - produkty
  Indukcyjne czujniki miniaturowe - aplikacje

  Indukcyjne czujniki miniaturowe pozwalają na ekstremalnie wysokie przyspieszenia w aplikacjach Pick-and-Place.

 • Miniaturowe czujniki optoelektroniczne

  Precyzyjne rozpoznawanie drobnych elementów z odległości do 3 m

  Miniaturowe czujniki optoelektroniczne marki Balluff są właściwym wyborem, gdy trzeba precyzyjnie wykrywać drobne elementy w ograniczonych warunkach przestrzennych a przy tym ważny jest duży zasięg działania. Omawiane czujniki pracują całkowicie niezawodnie w zakresie od jednego milimetra do trzech metrów.

  Dzięki dużej różnorodności wariantów obudowy czujników możliwe jest dobranie rozwiązania do prawie każdej aplikacji, zapewniając przy tym dużą swobodę konstrukcyjną.

  Przemyślana technologia laserowa, jednolite światło czerwone lub innowacyjna technologia Pinpoint zapewniają wysoką dokładność procesową. Czujniki optoelektroniczne odbiciowe z eliminacją tła niezawodnie eliminują czynniki zakłócające.

  Ponadto miniaturowe czujniki optoelektroniczne są bardzo proste w obsłudze.

  Najważniejsze cechy

  • Duży zasięg: do 3 m.
  • Duża różnorodność wariantów.
  • Wysoka dokładność procesowa.
  • Prosta obsługa.
  Czujniki optoelektroniczne miniaturowe

  Precyzyjne rozpoznawanie drobnych elementów na odległość.

 • Miniaturowe czujniki pojemnościowe

  Wykrywanie obiektów niezależnie od czynników zewnętrznych i właściwości obiektu

  Miniaturowe czujniki pojemnościowe są właściwym wyborem do pomiarów w trudnych warunkach, gdzie pył, refleksy świetlne lub właściwości i kolor obiektu mogłyby wpłynąć na rezultat.

  Z nadzwyczajną precyzją kontrolują wysokość sztapli oraz wykrywają ciała stałe i ciecze. Oprócz bezpośredniego kontaktu czujniki działają takżeprzez ścianki pojemników ze szkła lub tworzyw sztucznych o grubości do 4 mm.

  Miniaturowe czujniki pojemnościowe można wyregulować w prosty sposób za pomocą osobnego wzmacniacza

  Wytrzymała obudowa ze stali nierdzewnej umożliwia zastosowanie czujników również w utrudnionych warunkach. Dodatkowo aktywna powierzchnia z Teflonu® sprawia, że te czujniki są wyjątkowo odporne.

  Dzięki płaskiej, tarczowej formie konstrukcyjnej zajmują bardzo mało miejsca, zapewniając jednocześnie dużą odległość działania.

  Najważniejsze cechy

  • Duża odległość działania.
  • Praca w utrudnionych warunkach: wytrzymała obudowa ze stali nierdzewnej.
  • Bardzo odporne dzięki aktywnej powierzchni z Teflonu®.
  • Nadają się do wykrywania wszystkich materiałów.
  • Prosta precyzyjna regulacja dzięki zewnętrznemu wzmacniaczowi.
  • Precyzyjny pomiar przez ścianki pojemników o grubości do 4 mm lub w kontakcie bezpośrednim.
  Pojemnościowe czujniki miniaturowe

  Pojemnościowe czujniki miniaturowe kontrolują obiekty niezależnie od pyłu, refleksów świetlnych, koloru i właściwości.

 • Miniaturowe czujniki do siłowników

  Bezpieczne i niepodlegające zużyciu ustalanie pozycji na wszystkich siłownikach pneumatycznych

  Balluff ma w ofercie optymalne rozwiązania do niezawodnego i niepodlegającego zużyciu rozpoznawania pozycji siłowników o krótkim skoku i chwytaków miniaturowych. Nasze miniaturowe czujniki do siłowników są bardzo krótkie i zaliczają się do najmniejszych na rynku. Charakteryzują się bardzo dokładnym punktem przełączania, dzięki któremu czujnik gwarantuje najwyższą precyzję nawet przy najmniejszych skokach przełączania.

  Miniaturowe czujniki magnetyczne do siłowników zwiększają bezpieczeństwo działania i zwiększają dostępność maszyn. Niektóre typy gwarantują przy tym uniwersalne zastosowanie.

  Dostępnych jest wiele typów w zależności od rodzaju mocowania, a nawet wersje specjale przeznaczone do wpustów ceowych i teowych, które mogą być instalowane także od góry.

  Najważniejsze cechy

  • Bezpieczne i niepodlegające zużyciu ustalanie pozycji na wszystkich siłownikach pneumatycznych.
  • Niektóre typy czujników zapewniają uniwersalne zastosowanie.
  • Zwiększone bezpieczeństwo działania, większa dyspozycyjność maszyn.
  • Specjalne wersje do rowków ceowych i teowych, instalowane również od góry.
  Magnetyczne czujniki miniaturowe do siłowników

  Magnetyczne czujniki miniaturowe zwiększają bezpieczeństwo działania i dyspozycyjność maszyn.

 • Miniaturowe czujniki ultradźwiękowe

  Uniwersalne zastosowanie do pomiaru odległości i ustalania pozycji

  Nasze małe czujniki ultradźwiękowe w prostopadłościennej obudowie pracują z bardzo wysoką rozdzielczością i przekonują swoją dokładnością.

  Do trudnych zadań pomiarowych czujniki BUS R06K1..02/007 und BUS R06K1..02/015 mogą zostać wyposażone dodatkowo w nasadkę kierunkową. Umożliwia to pomiar w nawiertach i otworach o średnicy powyżej 5 mm.

  Czujnik BUS R06K1..02/015 przekonuje krótkim opóźnieniem reakcji i wysoką częstotliwością przełączania rzędu 125 Hz. Dzięki temu doskonale nadaje się do niezawodnego zastosowania w szybkich procesach.

  Możliwa jest także równoczesna eksploatacja nawet dziesięciu czujników w najbardziej ograniczonej przestrzeni dzięki wejściu synchronizacyjnemu. Różnorodność wariantów obejmującawyjście cyfrowe lub analogowe, wyjście prądu lub napięcia w pięciu zakresach roboczych zapewnia prawie nieograniczone możliwości zastosowania.

  Najważniejsze cechy

  • Wysoka rozdzielczość, wysoka dokładność.
  • Zakres pomiarowy 20 mm…1 m.
  • Możliwa równoczesna eksploatacja nawet dziesięciu czujników w najbardziej ograniczonej przestrzeni dzięki za stosowaniu wejścia synchronizacyjnego.
  • Pięć zakresów roboczych.
  • Prawie nieograniczone możliwości zastosowania.
  Ultradźwiękowe czujniki miniaturowe

  Ultradźwiękowe czujniki miniaturowe szybko i niezawodnie mierzą odległości i ustalają pozycje.

 • Enkoder magnetyczny

  Bezwzględny system pomiarowy do krótkich skoków

  Niedokładność i przesunięcia tolerancji wpływają negatywnie na jakość produkcji. Z pomocą przychodzą tu systemy pomiaru bezpośredniego. Ustalają aktualną pozycję bezpośrednio na sankach lub w punkcie obciążenia.

  Enkoder magnetyczny BML-S1H marki Balluff dokonuje pomiaru w bardzo dynamicznych zastosowaniach w sposób bezwzględny i dokładny. Ponadto pracuje na zasadzie bezdotykowej a więc nie podlega zużyciu. Zewnętrzne czynniki, takie jak zanieczyszczenia czy temperatura nie mają na niego wpływu.

  Dzięki bezkonkurencyjnie małej głowicy czujnika system jest idealnym rozwiązaniem do prowadnic liniowych, zastosowań Pick-and-Place, napędów z sygnalizacją zwrotną czy spawania wibracyjnego.

  Najważniejsze cechy

  • Duża rozdzielczość i dokładność systemu.
  • Możliwość montażu wzdłuż lub w poprzek kanału pomiarowego.
  • Najmniejsza forma konstrukcyjna w wytrzymałej obudowie metalowej.
  • Brak zużycia ze względu na bezdotykową zasadę działania.
  • Bezkonkurencyjnie mała głowica czujnika.
  Kodowane magnetycznie systemy do pomiaru położenia i kąta

  Enkoder magnetyczny BML-S1H marki Balluff dokonuje pomiaru w bardzo dynamicznych zastosowaniach Pick-and-Place w sposób bezwzględny i dokładny.

 • Przemysłowy system RFID do systemów transferowych

  Małe elementy zapewniają wysokie bezpieczeństwo danych

  Dla systemów transferowych dostępny jest przemysłowy system RFID BIS M. Cechą charakterystyczną BIS M są małe wymiary przy jednoczesnym wysokim bezpieczeństwie danych Montaż całego systemu jest bardzo prosty, a same nośniki mogą stanowić płaską powierzchnię ze stalą, w której zostały zamontowane.

  Niewielkie nośniki danych w kształcie narożnika, pigułki czy wąskiego pręta zapewniają użytkownikom dużą elastyczność. Także stosowane anteny umożliwiająinstalację systemu w bardzo ciasnych przestrzeniach.

  Najważniejsze cechy

  • Niewielkie nośniki danych.
  • Bezkonkurencyjnie małe formy konstrukcyjne anten do bardzo ciasnych przestrzeni.
  • Szybka komunikacja, wysokie bezpieczeństwo danych.
  • Duża elastyczność.
  kompaktowe elementy do systemów transferowych

  Elementy przemysłowego systemu RFID zapewniają wysokie bezpieczeństwo danych i prosty montaż w systemach transferowych.

 • Rozdzielacze fieldbus i koncentratory czujników

  IO-Link gwarantuje szybkie i proste podłączenie

  Obecność miniaturowych czujników w ofercie Balluffa pociąga za sobą konieczność funkcjonowania technologii przyłączeniowej w kompaktowej i wydajnej wersji. Tylko w ten sposób można rzeczywiście wykorzystać swobodę konstrukcyjną i elastyczność jaką zapewniają miniaturowe czujniki.

  Balluff ma w ofercie efektywne i niedrogie rozwiązania w formie miniaturowych urządzeń master, niewielkich koncentratorów pasywnych i małych wtyczek do wysp zaworowych w wersji IO-Link.

  IO-Link pozwala na redukcję nakładów na okablowanie, kontrolę i wyposażenie sprzętowe, głównie za sprawą możliwości wykorzystania prostego, nieekranowanego przewodu 3 żyłowego. Dzięki zastosowaniu interfejsu IO-Link czujniki można szybko i bezpiecznie sparametryzować wykorzystując sterowanie centralne.

  Bezproblemowa eksploatacja urządzeń zagwarantowana jest przez permanentną diagnostykę, a ewentualny serwis może zostać zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem.

  Najważniejsze cechy

  • Efektywne i niedrogie.
  • Redukcja nakładów na okablowanie, kontrolę i wyposażenie sprzętowe.
  • Szybka i niedroga instalacja czujników.
  • Szybka i bezpieczna parametryzacja z centralnego poziomu.
  • Bezpieczna eksploatacja urządzeń dzięki ciągłej diagnostyce.
  Miniaturowe urządzenia master

  Rozdzielacze fieldbus ii koncentratory czujników w wersjach IO-Link zmniejszają nakłady na okablowanie, kontrolę i wyposażenie sprzętowe.

 • Kompaktowe sprzęgła indukcyjne

  Sprzęgło IO-Link do szybkich połączeń bezdotykowych

  Sprzęgło indukcyjne IO-Link marki Balluff w kompaktowej obudowie o rozmiarach 40x40 jest idealnym rozwiązaniem dla robotyki. Łączy w sobie możliwość szybkiej zmiany formatu, brak podatności na zużycie i dużą elastyczność.

  Mechaniczne styki stają się zbędne, ponieważ sprzęgła indukcyjne przesyłają sygnały bezdotykowo.

  Dzięki złączu IO-Link kompaktowego sprzęgła indukcyjnego instalacja jest wyjątkowo prosta, ze względu na proste i szybkie okablowanie.

  Najważniejsze cechy

  • Bezdotykowe, całkowicie niezawodne przesyłanie sygnału.
  • Brak konieczności konserwacji ze względu na brak zużycia mechanicznego.
  • Najwyższa jakość sygnału.
  • Szybka zmiana formatu.
  • Nadzwyczaj prosta instalacja dzięki zastosowaniu interfejsu IO-Link.
  Kompaktowe sprzęgła indukcyjne

  Sprzęgło indukcyjne IO-Link łączy w sobie możliwość szybkiej zmiany formatu, brak podatności na zużycie i dużą elastyczność dla zastosowań w robotyce.