Manufacturing 4.0: Balluff na Bosch Connected World

Balluff prezentuje się podczas Bosch ConnectedWorld 2018 jako enabler w dziedzinie przemysłowego internetu rzeczy.

Industrial Internet of Things (IIoT) zaczyna się od czujnika. Balluff udowodnił to podczas Bosch ConnectedWorld 2018 i hackathonu Bosch Connected Experience.

Teczka prasowa (plik zip.)

Dyskusja panelowa Production Performance

Prezes Balluff Florian Hermle (w środku) przedstawia podczas dyskusji panelowej Production Performance zalety bramki IO-Link w zakresie monitorowania i sterowania liniami produkcyjnymi.

Podczas Bosch Connected World – jednej z największych konferencji IoT w Europie, w której udział bierze ponad 3800 uczestników – specjalista w dziedzinie czujników i automatyzacji, firma Balluff zaprezentowała, w jaki sposób jej rozwiązania umożliwiają wdrożenie internetu rzeczy w przemyśle: dostarczają one programistom informacji, stanowiących podstawę dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania. Firma Balluff zademonstrowała to poprzez konkretne zastosowania dla predykcyjnego utrzymania ruchu (predictive maintenance) oraz poprzez swoją rolę jako hack enabler podczas hackathonu. Podczas Bosch Connected World 2018 ponad 700 specjalistów w dziedzinie programowania z całej Europy przez dwa dni opracowywało konkretne innowacje dla IIoT.

Balluff jest dostawcą Bosch od ponad 20 lat. Od sześciu lat specjalista w dziedzinie czujników i automatyki, Balluff, utrzymuje status preferowanego dostawcy Bosch. Od tego czasu wdrożono różnorakie wspólne projekty w dziedzinie technologii czujników. W zeszłym roku, po raz trzeci z rzędu, Bosch uhonorował Balluff nagrodą Bosch Global Supplier Award. Podczas Bosch Connected World firma Balluff zademonstrowała na podstawie zastosowań przemysłowych, w jaki sposób jej rozwiązania IO-Link dotyczące pozyskiwania i przekazywania danych mogą zapewnić niezbędną podstawę dla IIoT. Pierwszym zastosowaniem było inteligentne łoże maszyny z dwoma napędami liniowymi Rexroth. W tym przypadku czujniki mierzą temperaturę chłodziwa. Dla celów demonstracyjnych jedna jednostka napędowa była wystarczająco chłodzona, a druga nie. Czujniki temperatury zostały podłączone do IO-Link hub, który zamienia sygnały na IO-Link i sprawia, że ​​analogowy czujnik temperatury jest inteligentny. Eksponat ten będzie również zaprezentowany na targach w Hanowerze w 2018 roku, na stoisku Bosch.

Otwarty standard przemysłowy: protokół PPMP

Cały system komunikuje się za pośrednictwem Balluff IO-Link Master i protokołu PPMP (Production Performance Management Protocol) opracowanego przez Bosch. Protokół open source-IIoT umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom szybkie, łatwe i bezpieczne przesyłanie danych z czujników do systemów produkcyjnych dużych firm. Zmierzony wzrost temperatury pozwala na ocenę aktualnego zużycia jednostek napędowych. Uzyskane dane są bezpośrednio wizualizowane i analizowane przez program Production Performance Manager. „Nasze czujniki służą jako źródło danych. Uzyskane dane są przekazywane za pośrednictwem naszej technologii sieciowej i PPMP, a następnie mogą być poddawane analizie.“ – wyjaśnia kierownik projektu, Philipp Echteler. „Umożliwia to producentom maszyn predykcyjne utrzymanie ruchu (predictive maintenance) i wymianę zużywających się części w odpowiednim czasie. Zapobiega to awariom maszyny, a tym samym pozwala znacznie ograniczyć koszty."

Łatwa instalacja za pomocą IO-Link

Oba przykłady zastosowania – tokarka do elementów nieokrągłych firmy Weisser i łoże maszyny firmy Rampf – wykazały mocne strony technologii IO-Link. Tokarka identyfikuje wymagane narzędzia za pośrednictwem systemu RFID Balluff i IO-Link. W łożu maszyny, IO-Link Master Balluff zbiera dane przy wykorzystaniu interfejsu PPMP i przekazuje je do chmury. IO-Link w połączeniu z inteligentnymi czujnikami lub elementami wykonawczymi posiada istotne zalety: „Ich znaczenie jest tym większe, im więcej czujników chce podłączyć użytkownik: instalacja jest prosta, szybka i przede wszystkim wolna od błędów. Ponadto, IO-Link oznacza mniej kabli i więcej miejsca w szafie sterowniczej." – wyjaśnia dr Elmar Büchler, kierownik ds. przemysłu w Balluff.

Źródła danych rzeczywistych IIoT

Dzięki IO-Link czujniki mogą być używane jako źródła danych rzeczywistych IIoT. Zaletą IO-Link jest nie tylko uproszczenie instalacji. W przypadku zastosowań IIoT wartość dodana polega na dwukierunkowej komunikacji z czujnikiem. Dane dotyczące czynników wewnętrznych, takich jak temperatura i żywotność lub dane dotyczące przełączania, są teraz dostępne dzięki IO-Link. Na przykład dzięki nowemu czujnikowi optycznemu BOS21M ADCAP można ocenić, ile światła dochodzi z obiektu. Wartość tę można wykorzystywać do przewidywania awarii spowodowanej zanieczyszczeniem.

Balluff jako hack enabler

Balluff wspierał Bosch Connected Experience w dziedzinie connected manufacturing poprzez trzech własnych pracowników, tzw. hack coachów. W ciągu zaledwie dwóch dni, przy użyciu produktów Balluff i dzięki kompetencjom programistycznym uczestników, stworzono nowe rozwiązania w dziedzinie predictive maintenance, condition monitoring i analizy danych. Przykładowo, zespół WeldDone, który zajął pierwsze miejsce w hackathonie Manufacturing 4.0, opracował rozwiązanie do analizy połączeń spawanych. Jego członkowie wykorzystali między innymi optyczny czujnik laserowy firmy Balluff. W przeciwieństwie do porównywalnych rozwiązań, nie stosowano żadnej technologii sterowania. „Hackathon daje nam możliwość sprawdzenia, jak nasze solidne produkty przemysłowe, już od dziesięcioleci wykorzystywane w automatyce przemysłowej, działają w nowych obszarach zastosowań w ramach internetu rzeczy i umożliwiają realizację zupełnie nowych modeli biznesowych." – mówi prezes, Florian Hermle. „Możliwość spędzenia dwóch dni z 700 hakerami, specjalistami w dziedzinie automatyzacji i ekspertami w obszarze modeli biznesowych, którzy badają ograniczenia dostępnej technologii, było dla nas czymś wyjątkowym." – mówi Hermle, podsumowując swoje wrażenia z hackathonu.

O firmie Balluff

Firma Balluff została założona w roku 1921 w Neuhausen a.d.F. i zatrudnia dziś 3.600 pracowników na całym świecie, będąc synonimem innowacyjnej techniki, jakości i wielobranżowego doświadczenia w zakresie automatyki przemysłowej. Jako wiodący specjalista w dziedzinie czujników i automatyki ta rodzinna firma w czwartym pokoleniu oferuje kompleksowe portfolio innowacyjnych technologii czujników, identyfikacji i sieci oraz oprogramowanie do całościowych rozwiązań systemowych.

W 2016 roku Grupa Balluff odnotowała obrót ponad 378 milionów euro. Oprócz centralnej siedziby firmy w Neuhausen a. d. F. Balluff ma zakłady dystrybucyjne, produkcyjne i rozwojowe na całym świecie i reprezentowany jest przez 37 spółek córek i dalsze przedstawicielstwa w 68 krajach. Gwarantuje to klientom szybką dostępność produktów na całym świecie i wysoką jakość doradztwa i serwisu bezpośrednio na miejscu.

Bosch ConnectedWorld

Na konferencji Bosch ConnectedWorld (BCW) po raz piąty spotkają się przedstawiciele branży IoT, aby omówić trendy i główne tematy oraz spojrzeć na połączony internetowo świat jutra. Bosch ConnectedWorld jest jedną z największych międzynarodowych konferencji dotyczących internetu rzeczy, gdzie spotykają się członkowie zarządów, przedstawiciele biznesu i dziennikarze. W jej trakcie ma miejsce ponad 140 prezentacji wiodących przedsiębiorstw przemysłowych, a liczba odwiedzających przewyższa 3500.

Bosch ConnectedExperience

Bosch ConnectedExperience (BCX) to dwudniowy hackathon poświęcony internetowi rzeczy, odbywający się w trakcie Bosch ConnectedWorld. Jest to największy hackathon tego rodzaju w Europie. Ponad 700 programistów mierzy się ze sobą w różnych kategoriach, takich jak autonomiczna jazda, produkcja i łączenie budynków do sieć. Bosch i jego partnerzy, w tym Balluff, wspierają uczestników wiedzą specjalistyczną jako hack enabler oraz zapewniają sprzęt.