Manuf. 4.0: Balluff na Bosch Conn. World

Spol. Balluff sa na konferencii Bosch Connected World 2018 prezentovala ako enabler pre priemyselný internet vecí

Priemyselný internet vecí (IIoT) začína od snímača. Vystúpenie spol. Balluff na konferencii Bosch Connected World 2018 a na sprievodnom hackathone Bosch Connected Experience bolo viac ako presvedčivé.

Podklady pre médiá (súbor zip.)

Panelová diskusia Production Performance

Konateľ spol. Balluff Florian Hermle (v strede) prezentoval počas panelovej diskusie na tému Production Performance výhody brány IO-Link pri monitorovaní a riadení stavu zariadení.

Špecialista na snímače a automatizáciu ukázal na konferencii Bosch Connected World – v prítomnosti viac ako 3 800 účastníkov z najväčších európskych koncernov zo segmentu IoT – riešenia na umožnenie realizácie priemyselného internetu vecí: Poskytli vývojárom informácie, na ktorých postavia inovačné softvérové riešenia. Spol. Balluff na to použila konkrétne aplikácie na prediktívnu údržbu (Predictive Maintenance) a prijala úlohu hack-enablera pri následnom hackathone. Na konferencii Bosch Connected World 2018 sa viac ako 700 softvérovým špecialistom z celej Európy podarilo za dva dni vyvinúť konkrétne inovácie pre IIoT.

Balluff je dodávateľom spol. Bosch už viac ako 20 rokov. Už šesť rokov je špecialista na snímače a automatizáciu prémiovým dodávateľom a za túto dobu došlo aj k realizácii rôznych spoločných vývojárskych projektov v oblasti senzoriky. Spol. Bosch udelila spol. Balluff v minulom roku už tretíkrát za sebou cenu Bosch Global Supplier Award. Na konferencii Bosch Connected World demonštrovala spol. Balluff pomocou priemyselných aplikácií možnosti jej riešení IO-Link so záznamom a prenosom údajov na vytvorenie potrebného základu pre IIoT. Prvou aplikáciou bolo inteligentné lôžko stroja s dvomi lineárnymi pohonmi Rexroth. V tomto prípade merajú snímače teplotu chladiaceho média. Na predvádzacie účely bol jeden pohon dostatočne namazaný, druhý nie. Snímače teploty boli napojené na rozbočovač IO-Link. Transformuje signály v IO-Link, a tým mení analógový snímač teploty na inteligentné riešenie. Tento exponát bude vystavený aj na Hanoverskom veľtrhu 2018 v stánku spol. Bosch.

Otvorený priemyselný štandard: Protokol PPM

Celý systém komunikuje pomocou Balluff IO-Link Master a pomocou protokolu PPM (PPMP, Production Performance Management Protocol) od spol. Bosch. Open source protokol IIoT umožňuje malým a stredným podnikom rýchly, jednoduchý a bezpečný prenos údajov z ich snímačov do výrobných systémov veľkých firiem. Namerané zvýšenie teploty poukazuje na momentálne opotrebenie pohonov. Aplikácia Production Performance Manager od spol. Bosch umožňuje priamu vizualizáciu a vyhodnotenie získaných údajov. „Naše snímače slúžia ako dátové zdroje. Získané údaje sa prenášajú pomocou našej technológie sieťových prepojení a pomocou protokolu PPMP a následne sa dajú vyhodnotiť,“ vysvetľuje projektový manažér Philipp Echteler. „Tým poskytujeme výrobcom strojov a zariadení možnosť vykonávať preventívnu údržbu v zmysle zásad prediktívnej údržby a včas vymieňať diely podliehajúce opotrebeniu. Zabránia tak výpadkom strojov a dosiahnu výraznú úsporu nákladov.“

Jednoduchá inštalácia vďaka IO-Link

Oba príklady použitia – sústruh na nerotačné plochy firmy Weisser a lôžko stroja firmy Rampf – prezentujú silné stránky technológie IO-Link. Sústruh identifikuje potrebné nástroje pomocou systému RFID spol. Balluff a IO-Link. V lôžku stroja pracuje Balluff IO-Link Master pripojený na rozhranie PPMP ako dátový kolektor pre cloud. IO-Link poskytuje pri pripájaní inteligentných snímačov a akčných členov rozhodujúce výhody: „Význam týchto výhod rastie so zvyšujúcim sa počtom snímačov, ktoré chcú používatelia pripojiť: Inštalácia je jednoduchá, rýchla a predovšetkým bez chýb. IO-Link podporuje okrem toho štíhle koncepty kabeláže a zariadení a šetrí miesto v skriňových rozvádzačoch,“ vysvetľuje Dr. Elmar Büchler, manažér pre priemyselné riešenia v spol. Balluff.

Skutočné dátové zdroje IIoT

Vďaka IO-Link sa snímače dajú využívať ako skutočné dátové zdroje IIoT. Silnou stránkou IO-Link nie je len zjednodušenie inštalácie. Vysoká pridaná hodnota aplikácií IIoT spočíva v obojsmernej komunikácii so snímačom. Vďaka IO-Link budete mať odteraz k dispozícii interné údaje, ako sú teplota, životnosť alebo údaje o spínacích funkciách. Nový optický snímač BOS21M ADCAP dokáže napr. vyhodnotiť množstvo svetla reflektovaného objektom. Táto hodnota sa môže použiť na prognózu výpadku v dôsledku znečistenia.

Balluff ako hack-enabler

Spol. Balluff poskytla na konferencii Bosch Connected Experience účastníkom v sekcii Connected manufacturing podporu prostredníctvom svojich zamestnancov, ktorí prijali úlohu tzv. hack koučov. Pomocou výrobkov spol. Balluff a vývojárskych zručností účastníkov sa vďaka tomu podarilo navrhnúť inovačné aplikácie pre oblasť prediktívnej údržby, monitorovania stavu a analýzy údajov. Napr. tím WeldDone, ktorý obsadil prvé miesto v kategórii Manufacturing 4.0 Hackathon, vyvinul riešenie na vyhodnocovanie zvarov. Na detekciu zvaru použili pri tom okrem iného aj optický laserový snímač spol. Balluff. Na rozdiel od porovnateľných riešení sa v tomto prípade nepoužila žiadna riadiaca technika. „Hackathon je pre nás okno, vďaka ktorému vidíme rast možností použitia našich robustných priemyselných výrobkov, ktoré sa v oblasti priemyselnej automatizácie používajú už desaťročia, v aplikačných oblastiach internetu vecí,“ dodáva konateľ Florian Hermle. „Sledovať 700 hackerov, špecialistov na automatizáciu a expertov na obchodné modely pri dvojdňovom testovaní limitov existujúcej technológie je aj pre nás niečo výnimočné,“ rekapituluje Hermle svoje dojmy z hackathonu.

O spoločnosti Balluff

Od založenia v roku 1921 v Neuhausene a. d. F. je Balluff so svojimi 3 600 zamestnancami po celom svete symbolom inovačnej techniky, kvality a globálnych skúseností v priemyselnej automatizácii. Ako popredný odborník na senzoriku a automatizáciu ponúka rodinná firma vo štvrtej generácii rozsiahle portfólio inovatívnych riešení senzoriky, identifikácie a sieťových technológií, ako aj softvér komplexných systémových riešení.

V roku 2016 dosiahla spoločnosť Balluff obrat okolo 378 miliónov €. Okrem hlavného sídla v Neuhausene a. d. F. má spoločnosť Balluff distribučné, výrobné a vývojárske pobočky na celom svete a prostredníctvom 37 dcérskych spoločností a ďalších zastúpení pôsobí v 68 krajinách. Zákazníkom to zaručuje rýchlu celosvetovú dostupnosť výrobkov a veľkú kvalitu poradenstva a servisu priamo na mieste.

O konferencii Bosch Connected World

Na konferencii Bosch Connected World (BCW) sa zástupcovia segmentu IoT stretli už po piatykrát, aby prediskutovali trendy a témy a aby poodhalili oponu sveta zajtrajška prepojeného sieťami. S viac ako 140 prezentáciami od renomovaných priemyselných spoločností a s viac ako 3 500 návštevníkmi je konferencia Bosch Connected World jednou z najväčších medzinárodných konferencií v segmente internetu vecí pre členov predstavenstiev, ekonomických analytikov a novinárov.

O hackathone Bosch ConnectedExperience

Bosch ConnectedExperience (BCX) je ako je ako dvojdňový hackathon internetu vecí súčasťou konferencie Bosch Connected World a v európskom priestore ide o najväčší hackathon svojho druhu. Viac ako 700 vývojárov sa zúčastňuje vzájomnej konfrontácie v rôznych kategóriách, ako sú autonómna jazda, výroba a sieťové prepojenia budov. Spol. Bosch a iní partneri, ako napr. spol. Balluff, poskytujú účastníkom ako hack enableri hardvér a expertízy.