Makine ve sistem sağlığı
Makine ve sistem sağlığı

Akıllı Otomasyon ve İzleme Sistemi ile sisteminiz ve tüm makineler kontrol altında

Balluff Akıllı Otomasyon ve İzleme Sisteminin (SAMS) tüm bileşenleri, tüm sisteminizin durum tespitine olanak tanır. SAMS tarafından sağlanan verilerle, yiyecek ve içecek, ilaç, kozmetik veya ambalaj endüstrilerinde planlanan ve planlanmamış makine duruş sürelerini ve üretim duruş sürelerini en aza indirmek için kapsamlı analizler yapabilir ve güvenilir teşhisler elde edebilirsiniz. Çünkü SAMS bu sektörlerin yüksek gereksinimlerini karşılar.

Anlamlı veriler sağlayan Durum İzleme ve güvenilir görselleştirme ile, kestirimci bakımınızın mükemmel bir şekilde planlanması için yolu siz belirlersiniz. Bu, genel ekipman verimliliğini, Overall Equipment Effectiveness (OEE) önemli ölçüde iyileştirmenizi sağlar. Makine ve tesis sağlığının sağlanmasıyla imalatta verim kaybının nedenleri kolayca ortadan kaldırılır. Böylece makinelerin ve sistemlerin kullanılabilirliği önemli ölçüde artar.

Durum izleme (Condition Monitoring)

Akıllı Otomasyon ve İzleme Sistemi, ilgili bileşenler üzerinden tüm durum verilerini her yerde, tutarlı bir şekilde ve anında sağlar. Bir makineye mi yoksa tüm üretim hattınıza mı entegre ettiğinize bağlı olarak. Bilgileri renkli bir LED (cihazın kendisinde) veya gösterge panoları üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Bu görselleştirme, sistem durumunu hemen tanımanızı ve hataları doğrudan yerelleştirmenizi sağlar.

Elde edilen verilerin analizi

Elde edilen veriler kesin bir analiz için tablolarda, grafiklerde veya raporlarda açıkça görselleştirilebilir. Böylece makinenizin durumunu bir bakışta görebilir ve istediğiniz zaman detaylı olarak değerlendirebilirsiniz.

Kapsamlı tanı (erken ve önleyici bakım)

Ayrıca, eğilimleri fark etmek ve olası adımları dikkate almak için analizinizdeki verileri ve bilgileri kullanabilirsiniz. Bu, neredeyse mükemmel bakım veya yedek parça planlaması için belirleyici bir adımdır.

Veriler nerede oluşturulur ve nasıl kullanılabilir

Bileşenlerin ölçme, tanıma, tanımlama veya kontrol gibi birincil görevlerinin yanı sıra, SAMS cihazları size doğrudan veri sağlayan ek fonksiyonlara sahiptir. Bunlar, örneğin sıcaklık algılama, titreşim izleme veya sinyal kalitesinin görüntülenmesini içerir. Böylece somut bir ek fayda da sağlanır: Normalde bu tür görevleri üstlenen ek donanımlar gerekmez. İhtiyacınız olan ürün yelpazesi ve kullandığınız değişken sayısı önemli ölçüde azalır.

PING fonksiyonu sayesinde sistemdeki bileşenleri hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Komponentler süreçteki düzensizlikleri gösteren verileri rapor ediyorsa, bu bir avantajdır. Böylece doğrudan bilgilendirilir ve hemen müdahale edebilirsiniz.

Çalışma saati sayacı, entegre sayma fonksiyonu veya önyükleme döngüsü sayacı gibi akıllı özellikler, kaydedilen durum bilgilerini daha iyi değerlendirmek için kullanabileceğiniz ek arka plan bilgileri sağlar. Tüm değerler daha hassas bir şekilde analiz edilebilir ve değerlendirilebilir, böylece makinenizin veya tüm sistemin sağlam bir şekilde teşhis edilmesi mümkündür. Artık hataların nedenlerini erken bir aşamada belirleyebilir, uygun önlemleri alabilir ve bir arızadan doğrudan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, gelecekte makineleri en iyi şekilde kullanmak için bu bilgilerden sonuçlar çıkarılabilir. Teşhisi sürekli olarak kullanırsanız, şeffaf bir sistem için sağlam temeller attınız ve sistem performansınızı hemen artırdınız demektir.

Akıllı imalat için veriler

Akıllı Otomasyon ve İzleme Sistemimiz ayrıca IloT açısından da gücünü kanıtlamaktadır. Çünkü SAMS, güçlü ağ teknolojimiz ve bulut bilişim olanaklarımız ile birlikte Nesnelerin Endüstriyel İnterneti anlamında akıllı imalata olanak tanır. Üstelik bunun için örneğin Üretim ve IT seviyelerini bir uç ağ geçidi üzerinden sorunsuz bir şekilde bağlamaya da olanak tanır. Akıllı Otomasyon ve İzleme Sisteminin tüm bileşenlerini aynı şekilde çalıştırabilir ve yapılandırabilirsiniz. Bu, basit, güvenli ve tek tip kurulum, parametreleştirme ve yapılandırmaya olanak tanır (standart veri profilleri ile). Ek olarak, SAMS bileşenleri, örneğin bir mobil cihaz kullanılarak temassız olarak öğretilebilir. Bu, verilerin üretim seviyesinden IT seviyesine aynı şekilde aktarıldığı anlamına gelir. Hiçbir şey verilerinizin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve kullanılmasının önüne geçemez.

SAMS bileşenleri kullanımda

Akıllı Otomasyon ve İzleme Sisteminin (SAMS) Akıllı Özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi örnekler üzerinde göstereceğiz. Bunu yapmak için, doldurma ve paketleme aşamalarındaki olası zayıf noktaları seçiyoruz.

(1) Yazılımımızı kullanarak sürekli izleme için kapsamlı raporlar alırsınız. Bu raporlar elde edilen SAMS verilerine dayanmaktadır (hedef/gerçek değerlerle ve gereksinimlerinizle birlikte saklanır) ve örneğin doğrudan makinenizde bir gösterge panosunda görüntülenir. Bu konforlu görselleştirme, güncel olmanızı ve her sapmayı fark etmenizi sağlar.

(2) Doldurma sırasındaki eğim sapmaları, örneğin sensör üzerinde bir ayar değişikliğini (dış etkiye bağlı olarak) gösterir. Ayrıca tüm bir makine parçasının yanlış takılması da mümkündür. Sistemi başlatmadan önce eğim değerlerini kontrol ederseniz, gereksiz duruşlardan kaçınabilirsiniz.

(3) Nem, ambalaj malzemesinin davranışını etkileyebilir. Fiili değerlerdeki sapmalara dayanarak sorunlar derhal fark edilebilir ve örneğin malzemeler hasar görmeden veya uygun olmayan şekilde paketlenmeden önce zamanında tepki verebilirsiniz.

(4) Konveyör hattının titreşim profilindeki düzensizlikler olası bir arıza belirtisidir. Bu, arızaya neden olacak hataların ortaya çıkmadan engellenmesi anlamına gelir.