Durum İzleme
Durum İzleme

Makinelerin, tesislerin ve süreçlerin durumunu sürekli izleyin

Balluff, makinelerinizi ve sistemlerinizi izlemek için doğru çözümü sunar. Basit bir standartlaştırılmış çözümden bağımsız karmaşık sistemlerin haritalanmasına kadar, durum izleme çözümlerimiz standartları belirler.
Amaç, üretiminizin otomasyonunda ve dijitalleşmesinde güvenilirliği artırmaktır.

Makinelerin ve tesislerin durumlarını izleyin

Durum izleme sistemleri ve bileşenleri, endüstrideki makinelerin ve tesislerin verimli ve sorunsuz çalışmasına katkıda bulunur. Üretim sürecindeki plansız duruşlardan kaynaklanan aksaklıklar, sensörler kullanılarak önlenebilir. Sıcaklık, basınç ve seviye sensörleri gibi izleme sensörleri, bir tesisin durumu hakkında veri sağlar. Bu veriler işlendiğinde, makinelerin bakımı için bilgi sağlar ve böylece önleyici bakım mümkün olur. Bu durum izleme sistemleri, tek tek bileşenlerde aşınma gibi değişikliklerin daha hızlı tespit edilmesini ve makine bakımının daha iyi koordine edilmesini sağlar.

Balluff Durum İzleme: Standartları belirleyen kapsamlı bir portföy

Geniş ve sistemik olarak kapsamlı bir ürün yelpazesiyle Balluff, makine verilerinizin verimli analizi için uygun çözümler sunar: IO-Link aracılığıyla verimli durum izleme için ek veriler sağlayan sensörden, kapsamlı analiz seçenekleri ve değerlendirme yazılımı içeren standart sistemlere ve özelleştirilmiş genel çözüme kadar. Değerlendirmeden konsept ve uygulamaya.
Sizin için doğru yolu seçin. Onu sizinle birlikte hareket ettireceğiz.

Durum izleme nasıl çalışır?

Şirketinizdeki üretim veya üretim süreçlerini optimize etmek, makinelerinize, tesislerinize ve sistemlerinize sensörler uygulayarak sağlanabilir. Durum izlemenin amacı, makinelerinizin ve sistemlerinizin tahmini ve önleyici bakımını başarıyla yürütmektir. Durum izleme sistemlerini kullanarak, makineleriniz yalnızca süreç iyileştirmeye değil, aynı zamanda çalışanlarınız için daha fazla güvenliğe yol açan ideal bakımı alabilir. Ayrıca, üretimdeki gecikmelerden kaynaklanan ek maliyetleri önlemek veya en aza indirmek için arızalar öngörülebilir. Bu olasılıkların ötesinde, kapsamlı bir bilgi ve veri havuzu, makineler ve tesisler için yeni iş ve fiyatlandırma modelleri olanağı sunar.

Durum izleme sistemleri için teknoloji ve ürün bileşenleri

IO-Link iletişim standardı, güvenilir durum izleme sistemleri için önemli bir temeldir. IO-Link sensörleri, kontrole ilişkin bilgiler ve ek servis verileri sağlamaya yardımcı olur. Bu servis verileri, örneğin servis ömrü, çalışma saatleri ve işlevsel rezerv hakkında bilgi sağlar. Bu, artan kirlilik veya ayarlama hataları gibi yük durumlarının erken bir aşamada tespit edilebileceği anlamına gelir. Örneğin, ışık yayma değerleri sensör sinyalinin kalitesini izlemek için kullanılabilir. Aynı şekilde, verilerin kaynağı da cihazın kimliğine göre güvenilir bir şekilde belirlenebilir. Bileşenler artık kendileri hakkında bilgi verebilir ve raporlayabilir.

Durum tespiti, analizi, teşhis:

Bileşenleri ile Akıllı Otomasyon ve İzleme Sistemi (SAMS), İhtiyaç duyduğunuz durum verilerine her yerde ve ihtiyaç duyduğunuz anda aynı şekilde ulaşılabilir.

Durum izleme sistemlerini uygulamak için kapsamlı bir uygun sensör yelpazesi

 • Basınç sensörü, Örneğin. Ortaya çıkan basıncın ölçülmesinin kontrol döngüsü içindeki durumu yansıttığı hidrolik olarak kontrol edilen süreçleri izlemek için.
 • Akış sensörü, Örneğin. Azalan pompa performansını veya ayrışan bir filtreyi tespit etmek için. Bu, belirli bir değere ulaşıldığında temizlik veya değiştirme ihtiyacını uyarabilir.
 • Sıcaklık Sensörü, Örneğin. bir motorun sıcaklığını sürekli olarak tespit etmek için. Ölçülen sıcaklık öngörülen çalışma sıcaklığından saparsa, makinenin duruş süresini önlemek için karşı önlemler alınabilir.
 • Sinyal lambası koşul durumlarını görselleştirmek için.
 • Seviye sensörü, Örneğin. hatlarda sızıntıyı tespit ederek hedeflenen bakımı mümkün kılar.

BCM - Akıllı bir sensörde bir durum izleme çözümü

Balluff, standart IO-Link sensörlerine ek olarak akıllı bir BCM durum izleme sensörü sunar. Durum izleme sensörü, titreşim, sıcaklık, nem ve ortam basıncı gibi çeşitli fiziksel değişkenleri ölçer ve kaydedilen verileri IO-Link aracılığıyla daha yüksek seviyeli bir sisteme sağlar. Elde edilen veriler sadece tesis kontrolü için kullanılamaz, aynı zamanda teşhis amacıyla daha fazla değerlendirilebilir ve analiz edilebilir. Ek olarak sensör, ön alarmlar ve ana alarmlar için sınır değerleri tanımlama imkanı sunar, böylece belirli durumlar tanımlanan değerler aşılır aşılmaz uyarı mesajları oluşturur. Elde edilen veriler değerlendirildikten sonra makinelerin ve sistemlerin durumu hakkında açıklamalar yapılabilir. Uyarı mesajlarıyla birlikte bu veri havuzu, kestirimci bakım için bir ön koşuldur.

Bir bakışta sensörün avantajları:

 • Tek bir cihazda birden çok ölçüm değişkeni: titreşim, sıcaklık, nem, ortam basıncı
 • Konfigüre edilebilir veri ön işleme özelliğine sahip entegre değerlendirme işlemcisi
 • Yapılandırılabilir olaylar ve durum göstergeleri
 • IO-Link ile bağlanması ve entegrasyonu kolay
 • Kompakt tasarım

Durum izleme sistemleri için eksiksiz çözümler

Mobil, sabit, yerinde veya bulutta, özellikle mevcut tesislerde hızlı ve kolay kurulum için durum izleme sistemleri sunuyoruz.

Durum İzleme Ekipman Seti(CMTK)

Durum İzleme Ekipman Seti ile, makinelerin ve süreçlerin durumunu izlemek için size bütünsel bir çözüm sunuyoruz. İhtiyacınız olan her şeyi içerir: sensörlerden veri toplamaya ve görselleştirmeye. Aynı zamanda, tüm IO-Link sensörleriyle uyumluluk sayesinde büyük esneklikten ve aynı zamanda sezgisel yazılım sayesinde basit kullanımdan faydalanırsınız. Böylece CMTK ile sadece birkaç dakika içinde tamamen ihtiyaçlarınıza göre durum izlemeyi uygulayabilirsiniz.

Durum İzleme Ekipman Seti (CMTK)
Durum İzleme Ekipman Seti (CMTK)

Taşınabilir İzleme Sistemi (BPM)

Taşınabilir İzleme Sistemi ile, hızlı ve kolay uygulama için önceden yapılandırılmış, üretim tesislerinizin durumunu izlemek için bulut tabanlı eksiksiz bir paket elde edersiniz. Pille çalışan sistem, basitleştirilmiş bir sistemle durum izlemeye kolay bir giriş sağlar: veri üretimi için bir sensör, veri aktarımı için bir ağ geçidi ve veri görselleştirme için bir yazılım.

Taşınabilir İzleme Sistemi (BPM)
Taşınabilir İzleme Sistemi (BPM)
Neler izlenmeli? Durum İzleme Ekipman Seti:
Tesis, makine veya üretim süreci
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Merkezi olmayan makineler ve büyüklükler ile (tek varlıklar)
Veri depolama nerede gerçekleşir ve ihtiyaç duyulan bilgiler nerede? Durum İzleme Ekipman Seti:
Doğrudan CMTK üzerinde veya şirket ağındaki bir müşteri veritabanında yerinde cihaz üzerinde
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Bulutta veri depolama ve web tarayıcısı aracılığıyla verilere uzaktan erişim
Hangi analiz fonksiyonları mevcuttur? Durum İzleme Ekipman Seti:
Sınır değerleri ayarlamak mümkündür. Veriler müşteri tarafından daha fazla işlenmeye hazırdır. Bireysel çözümler doğrudan sistem üzerinde kullanılabilir.
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Analiz, kullanıcı tarafından, yazılım tarafı desteği ise eşik ayarı ve alarmlar tarafından yapılır.
Veriler nasıl gönderilir? Durum İzleme Ekipman seti:
LAN aracılığıyla
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Mobil radyo aracılığıyla(2G/LTE/NB-IoT)
Uyarılarla ilgili bilgileri nasıl edinebilirim? Durum İzleme Ekipman seti:
Gösterge Paneli
Email
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Gösterge Paneli
Email
SMS
Veri hızı nedir? Durum İzleme Ekipman seti:
Her 50 ms'ye kadar veri toplama
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Her saniyeye kadar veri toplama
Hangi değerler izlenebilir? Durum İzleme Ekipman seti:
IO-Link sensörleri ile tespit edilebilen her şey
Taşınabilir İzleme Sistemi:
Sıcaklık, vibrasyon, hava basıncı, nem

IIOT, durum izleme sistemleri için önemli bir faktördür

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), akıllı ve esnek üretim için çok önemlidir. IIoT çözümleri, endüstriyel süreçleri otomatikleştirmeyi ve endüstride makine izleme gibi yönleri daha verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ancak deneyim olmadan bu tür çözümler nasıl uygulanmalıdır? Nereden başlamalı? BT dünyasında mı yoksa üretim alanında, OT dünyasında mı? Bu zorluklar tanıdık geliyor mu?
O halde Balluff sizin için doğru partnerdir. Endüstriyel otomasyondaki uzun yıllara dayanan tecrübemize dayanan sensör teknolojisi, yazılım ve endüstriyel know-how'dan oluşan özelleştirilmiş dijitalleştirme ve IIoT çözümleri sunuyoruz. Uygulamadan başlayarak değerlendirme ve kavramsallaştırmada en başından beri doğru partneriz.

Durum izlemenin hedefleri

 • Yenilikçi gelişmelerin temeli, makineleri, süreçleri, ürünleri ve üretkenliği optimize etmenin temeli olarak ilgili verilerin kapsamlı bir şekilde toplanmasıdır
 • Önlemler programlanabilir ve planlanabilir, böylece optimum önleyici bakım ve veri tabanlı bir bakım stratejisinin geliştirilmesi ve uygulanması sağlanır
 • Duruş süresi yönetimi: Arızalar oluşmadan önce harekete geçmek, bakım maliyetlerini azaltır ve ek maliyetlerin ortaya çıkmasını önler
 • İdeal bakım, daha fazla çalışan güvenliği sağlar

Buna ek olarak, durum izleme sistemlerinin yaygın kullanımı, makine üreticileri için veri havuzuna dayalı kullanım bazlı ücretlendirme, ürün yaşam döngüsünün veriye dayalı optimizasyonu yoluyla yenilikçi fiyatlandırma ve iş modelleri gibi geleceğe yönelik yeni fırsatlar ve potansiyeller sunmaktadır. ve hatta veri havuzundan para kazanma.