IO-Link ile Gelişmiş İşlem Kalitesini Keşfedin

Endüstriyel ağları akıllıca IO-Link iletişim standardıyla birleştirmek, daha hızlı, daha esnek, daha verimli ve daha uyarlanabilir üretim için ideal çözümdür. Artan veri hacmini güvenilir bir şekilde yönetmek için size güçlü bir altyapı sunar. Bu, verilerinizi tüm üretim süreci boyunca taşır ve akıllı sensörden İnternete kadar kesintisiz iletişim sağlar. Teknoloji geleceğin fabrikası ve Endüstri 4.0'ı uygulamak için önemli bir yapı taşıdır.

IO-Link broşür (PDF dosyası)

IO-Link Nedir?

IO-Link, endüstriyel otomasyon için akıllı çözümler oluşturmak için güçlü bir standarttır (IEC 61131-9). Dijital arayüz, fieldbus nötr, noktadan noktaya bir bağlantıdır. Kontrol ünitesinden en düşük otomasyon seviyesine kadar iletişim kuran ve sensörleri ve aynı zamanda fieldbus seviyesindeki aktüatörleri entegre eden dünya çapında standardize edilmiş IO teknolojisidir.

Balluff iletişim formu

İletişim

IO-Link hangi bileşenleri gerektirir?

Yüksek performanslı, evrensel arayüz için basit, standart bir endüstriyel kablo yeterlidir. Blendajsız, üç veya dört iletkenli bir kabloyla, yalnızca akıllı sensörleri ve aktüatörleri değil, aynı zamanda ikili ve / veya analog cihazları da uygun şekilde bağlayabilirsiniz. Bunu yaparken dijital teknoloji, işlem ve servis verilerinin yanı sıra olayların da en iyi sinyal kalitesiyle değişimini sağlar. Açık standart ayrıca analog sinyalleri sayısallaştırma yoluyla tamamen gürültüsüz olarak taşır. Ayrıca, üretim süreciniz için sensörleri son metreye kadar denetleyebilmeniz ve hata tanımlama yapabilmeniz memnuniyet verici bir sonuçtur.

IO-Link Master'ın görevi nedir?

IO-Link Master ile akıllı sensörler ve aktüatörler kontrol ünitesine bağlanır. Bu, merkezi bir konumdan konfigürasyon ve hata tanımlamayı mümkün kılar. İkili veya analog cihazları bağlamak için, ilgili sensör ve aktüatör hub'larını kullanın.

IO-Link lehine neler konuşulur?

Sensörden internete kesintisiz iletişim, hızlı, esnek ve verimli üretim ve Endüstri 4.0 için gereken bağlantı için önemlidir. Aynı zamanda, artan miktarda verinin yönetilmesi gerekiyor. Bu, bilgi sağlayan bileşenlerin ve onu her seviyeye taşıyan bir altyapının olmasını gerektirir.

IO-Link evrensel olarak kullanılabilir

Arayüz kontrol ünitesinden en düşük otomasyon seviyesine kadar iletişim kurar ve neredeyse tüm fieldbus sistemlerine bağlanabilir. Sadece standart bir kabloya ve M5, M8 veya M12 konnektörlere sahip standart bir bağlantı noktasına ihtiyacınız var. Ayrıca, IO-Link kullanarak, sensörler doğrudan operasyonun yerine, işlemin teknik yönleri açısından en uygun şekilde yerleştirildikleri yerlere yerleştirilebilir.

IO-Link akıllı bir teknoloji sağlayıcıdır

Standart, proses verilerinin, servis verilerinin ve olayların değişimini sağlar. Bunu yaparken, IO-Link parametre verilerini doğrudan IO-Link master'a kaydetme imkanı sunar. Bu, cihaz değişimi sırasında kaydedilen bilgilerin otomatik olarak alınmasına izin verme avantajını sağlar. Böylece, yeni ve aynı bir değiştirme cihazı için parametre verileri kolayca kullanılabilir, zamandan tasarruf sağlar ve hataları azaltır.

IO-Link basittir

IO-Link kurulumu ve yeni cihazların değişimini kolaylaştırır ve hatasız veri aktarımını garanti eder. Her cihazın bir IODD'si vardır (IO Device Description). Burada üretici, ürün numarası veya işlev hakkındaki bilgiler kaydedilir ve net bir şekilde okunur. Net sınıflandırma, konumlarına bakılmaksızın mobil uç cihazlardan da mümkün olan kolay parametre belirleme, hata analizi ve işlem denetimi sağlar. Sensörlerin erişilebilirliği artık IO-Link sayesinde bir rol oynamıyor. İlgili bilgiler kaydedilir ve denetleyicideki merkezi bir yerde çağrılabilir.

IO-Link'i Konuşuyoruz

Balluff'un kapsamlı IO-Link portföyü, farklı fonksiyonel prensiplere sahip sensörlerin yanı sıra, eşsiz, geniş bir ağ ve bağlantı teknolojisi yelpazesine sahip sensörleri içerir. Sonuç olarak, Balluff IO-Link mevcut tüm fieldbus protokollerini desteklemektedir. Profibus, Profinet, Ethernet-IP, Devicenet, CC-Link ve EtherCAT gibi fieldbus sistemleri ile her alanda IO-Link'i konuşuyoruz – hızlı başlangıç, optimum süreçler, yüksek bağlantı ve mümkün olan en iyi planlama güvenliği ve verimlilik. En büyük IO-Link portföylerinden biriyle Balluff ihtiyaçlarınız için en iyi çözümü yaratır. Sensör teknolojisi üreticisi ve endüstriyel otomasyon için uzun süredir çözüm sağlayıcısı olan Balluff ile ortaklık yaparak, gelecek ve Endüstri 4.0 için iyi bir konumdasınız.