Kaynak ortamı için çözümler

Robotik kaynak makineleri
Robotik kaynak makineleri

Otomatik kaynakta üretkenliği artıran çözümler

Balluff, otomatik kaynak prosesleriniz için çeşitli sensörler ve ilgili komponentler sunmaktadır. Endüstriyel standartlara uygun çözümlerimizle kesinti süreleri kısaltılır, gereksiz bakımlar önlenir ve teslimat hızınız arttırılır. Bunun sonucunda da maliyetiniz azalır ve nakit para tasarrufu sağlarsınız.

Hedefimiz, sorunlu alanlardaki verimliliği arttırmak için müşterilerimizle birlikte uygulamaya özel çözümler geliştirmektir. Bu sırada ilk olarak tanımlamış olduğumuz mevcut zorluklar göz önünde bulundurulur.
Ürünlerimiz onlarca yıldır müşterilerimiz tarafından tercih edilmektedir ve en zorlu kaynak ortamlarında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Çözümlerimiz proses ve ürün kalitesinin önemli ölçüde iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Avantajlarınız

 • Uygulamaya uygun komponentler kesinti sürelerini kısaltır ve ıskarta sayısını düşürür
 • Son derece dayanıklı ürünler tüketimi azaltır ve dolayısıyla satın almada komponentlerin maliyeti düşer
 • İyileştirilmiş proses ve ürün kalitesi tesisin tamamında verimliliği arttırır

Kaynak hücrelerindeki montajda çoğu standart komponent ve çözümlerin genelde uygun işlevi görmemesi nedeniyle otomatik kaynak prosesleri bazen özel çözümler gerektirmektedir. Balluff, en iyi uygulama çözümlerini geliştirerek üretimdeki etkililiği ve verimliliği arttırmak için sürekli çalışmaktadır. Bu şekilde makinelerinizin ve tesislerinizin kullanım ömrü arttırılır; otomasyonda planlanmamış ve dolayısıyla maliyetli kesintiler ortadan kaldırılır. Otomasyon ve sürdürülebilir teknolojiye olan tutkumuzla sizi hedefinize ulaştırırız.

Otomatik kaynak proseslerinde sıkça karşılaşılan problemler

 • Kaynak somunu algılama

  Bir kaynak somununun mevcut olup olmadığının algılanması, otomatik kaynak prosesindeki en yaygın görevlerden biridir. Kaynak somununun doğru takılma durumu kaynak prosesinden önce mi algılanır yoksa sonradan kalite istasyonunda mı algılanır? Bağlantılı sensör için ne kadar yer mevcuttur? Kaynak somunu hangi taraftan tespit edilir? Kaynak sahibi hangi boyut ve formdadır? Toleransların aralığı nedir? Bu çok çeşitli görevleri yerine getirebilmek için size farklı teknolojiler sunuyoruz.

  Bir kaynak somunu resmi
 • Kaynak çapakları veya elektromanyetik parazit alanlarından kaynaklanan hasarlar

  Temassız çalışan endüktif sensörler zorlu kaynak ortamlarında çok çeşitli sıkıştırma işlemleri ve Poka-Yoke uygulamaları için kullanılır. Sıcak kaynak çapaklarının birikmesi, yüksek ortam sıcaklıkları ve kaynak penseleri nedeniyle ortaya çıkan güçlü elektromanyetik alanlar hatalı devrelere ve hatta kesintilere neden olabilir. Bu yüzden endüktif sensörlerimizi özel kaynak çapağına dayanıklı kaplamalarla donattık.

  İki endüktif sensör kaynak çapağıyla kaplanmış
 • Yüklemede hasarlar

  Parçaları yükleme sırasında ortaya çıkan kasıtsız şiddetli darbeler sensörün kullanım ömrünü kısaltabilir veya en kötü ihtimalle sensörü tahrip edebilir. Paslanmaz çelikten gövde ve ön kısma sahip tam metal endüktif sensörlerimiz şiddetli darbelere ve sürekli aşınmalara karşı dayanıklıdır ve tehlike bölgesinin dışında kullanım için uzun menzillidir.

  Darbe hasarlı bir sensör yüzeyi
 • Sensör kabloları ve ağ komponentlerinde ısı hasarları

  Kaynak kalıntılarının kabloların ve ağ komponentlerinin kullanım ömrünü birçok açıdan kısaltması nedeniyle kaynak hücreleri son derece dayanıklı bağlantı çözümleri gerektirmektedir: Sıcak kaynak çapakları kablo kılıfında ve ağ modülünde yanabilir ve kısa devrelere neden olabilir. Erimiş kaynak parçalarının oluşması halinde kablolar bağlantıdan çekilebilir. Dayanıklı kablolarımızın geliştirilmesi sırasında kaynak ortamlarının özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Soketin PTFE kaplaması kaynak çapaklarının yapışıp kalmasını veya yanmasını önlemektedir. Kablolar farklı ortam kriterlerine dayanıklı çeşitli kablo kılıflarına sahiptir.

  Kaynak çapaklarıyla kablo birçok kablo bağlantı kutusuna bağlanıyor

Otomatik kaynak proseslerindeki uygulamalar

 • Sensör boyutu seçimi

  Endüktif sensörlerin menzili prensipte aktif yüzeylerinin boyutuna bağlıdır. Otomatik kaynak prosesinde bunun iki sonucu vardır: Sensörün, nesnenin kenarını değil yüzeyini tespit etmesinin sağlanması önerilir. Ancak bir kenarın bilinçli olarak tespit edilmesi gerekiyorsa, sensör yüzeyinin çapı ideal olarak nesnenin kalınlığına karşılık gelmelidir. Ayrıca kısa menzilleri ve düşük kütleleri nedeniyle kolayca hasar görebilmeleri nedeniyle minyatür sensörler büyük parçaların tespiti için mümkün olduğunca idareli kullanılmalıdır. Montaj tertibatlarında Mini sensörler sadece gerekli olduğunda kullanılmalıdır.

  Sensör ve parçaların diyagramları

  (1) Nesne kenarı (2) Büyük sensör (3) Büyük nesne (4) Minyatür sensör (5) Büyük nesne (6) Nesne kenarı (7) Büyük sensör (8) Minyatür sensör

 • Hızlı ayrılabilir soket bağlantıları ve kullanılan kablolar

  Sabit kablolu sensörler ne kadar ekonomik olsa da prensipte otomatik kaynak prosesleri için uygun değildir. Uygulama deneyimleri bunu doğrulamaktadır: Kaynak çapakları nedeniyle hasar gören sensör kabloları, bir kaynak hücresinde meydana gelen arızaların en yaygın nedenlerinden biridir. Çalışan bir sensörün kablo hasarı nedeniyle tamamen değiştirilmesi çözüm olmayabilir. Balluff'un hızlı ayrılabilir soket bağlantılarıyla kısa sürede sadece ilgili arızalı komponentleri değiştirmeniz yeterlidir. Bir diğer avantajı: Son derece zorlu ortamlarda kısa, kullanıma uygun kablo adı verilen kabloların da kullanılması halinde kablo değişimi için gereken süre kısalır.

  Kablo türlerinin gösterimi

  (1) Sabit kablolu sensör (2) Hızlı ayrılabilir soket bağlantısı (3) Kullanılan kablo

 • Modern ağ mimarisi sayesinde iyileştirilmiş iletişim

  I/O modülleri, otomatik kaynak prosesinde gereken çok sayıda sensörün bağlantısı için uzun zamandır kuruludur. Bunlar bir ağa bağlı olmalarının yanı sıra kısa devre ve aşırı yüklenme gibi hata tanımlama verilerini her an sağlamaları sayesinde son derece pratiktir. Tek dezavantajı: Ağ kabloları veya bağlantı hatlarının hasar görmesi, onarılması zor iletişim problemlerine neden olabilir.
  IO-Link sensör/aktüatör hubları ve ağ modülleri kullanıldığında ağ modülü kritik bölgenin dışında monte edilebilir, böylece kontrol sistemi ve ağ ile her an iletişim kurabilir. Kaynak hücresindeki sensör ve aktüatörlerin arızalanması halinde ağ modülü ayrıntıları yukarıya bildirir. Bu mimari, sürekli iletişim ve kolay hata tanımlama sayesinde hızlı ve iyileştirilmiş sorun giderme sağlar.

  Valf manifoldlarına ve I/O bloklarına bağlı bir IO-Link master görünümü

  (1) Zorlu ortam (2) IO-Link valf manifoldu (3) IO-Link sensör/aktüatör göbekleri

 • Devam eden çalışma sırasında hızlı sorun giderme ve değişim

  Vakit nakittir. Otomatik kaynak prosesinde bir problem ortaya çıktığında bakım teknisyenleri ve tesis operatörlerinin hızlıca tesisi tekrar harekete geçirebilecek bir çözüm bulması gerekir. Doğrudan makineye monte edilebilen IP67 modüllerinin kullanımıyla arızalar daha kolay tanımlanabilir ve erişilebilir hale gelir. Ayrıca IO-Link sensör/aktüatör göbekleri tarafından sunulan hata tanımlama verileri, arıza kapsamının sınırlandırılmasına ve işletimin eski haline getirilmesine katkıda bulunur. Nedeni basit: Operatörler arızayla ilgili kesin bilgiler verebilir; teknisyen ise tesise gitmeden önce problemle ilgili bilgi sahibi olduğu için ve gerekli hazırlıkları yapabileceği için zamandan tasarruf eder.

  Bir sensör ile PLC arasındaki olası arıza noktalarının gösterimi

  (1) Olası hata tanımlamalar: Cihaz mevcut, cihaz bağlı, sınırlı işletim, lens kirli, hedef algılama aralığının dışında, kısa devre algılandı, aşırı yük algılandı, açık çıkış bobini.

 • Taşıma ünitelerini geri takibi

  Malzemenin üretim tesisleri arasında taşınması sırasında tesisten çıkan ve tesise geri gelen her şey her an anlaşılır olmalıdır. Parçalar bir müşteriye gönderilecekse bu çok daha önemlidir. Hazır parçaların taşınmasına yönelik özel yük vagonları ve rafları son derece masraflı olabilir. Bu rafların geri getirilmemesi veya kaybolması halinde kar marjı düşer ve sonraki siparişlerin hazırlanması zorlaşır. UHF-RFID sistemleriyle tesisten çıkan tüm taşıma ünitelerini tespit edebilir, bunların hangi araçta bulunduğunu ve ne zaman teslim edildiğini öğrenebilirsiniz. Böylece değerli yük vagonlarının ve raflarının teslimatını ve tedarik zincirini belgeleyebilirsiniz.

  Yük arabası üzerinde otomotiv parçalarının RFID etiketini okuyan RFID okuyucu başlıkların gösterimi

  (1) RFID değerlendirme ünitesi BIS V (2) RFID okuyucu başlık (3) RFID veri taşıyıcı (yapışkan etiket)

İletişim

Sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin.

Kaynağa dayanıklı sensörler (PDF dosyası)